KİTAP TANITIMI: TÜRKİYE – ARNAVUTLUK İLİŞKİLERİ (BÜYÜKELÇİLİK ANILARI 1985-1988)
Yorum No : 2018 / 45
11.06.2018
3 dk okuma

Yazar: Bilâl N. Şimşir 

Yayınevi: Tarihçi

İstanbul: 560

ISBN: 978-975-2466-17-3

Türkçe

 

E. Büyükelçi Bilâl Şimşir, 1933 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelmiştir. 1950 yılında Bulgaristan’da maruz kaldığı ayrımcılık yüzünden Bulgaristan’ı ailesiyle beraber terk etmek zorunda kalmıştır. Göçmen olarak geldiği Türkiye’de Çanakkale Lisesi’nde lise öğrenimini tamamlamıştır. 1957 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1960 yılında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamıştır. Türkiye’nin Paris, Şam, Londra, Lahey büyükelçiliklerinde başkatip ve müsteşar, merkezde Şube Müdürü, Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak görev yapmıştır. Arnavutluk’ta, Çin’de, Avustralya ve Güney Pasifik ülkelerinde Türkiye’yi büyükelçi olarak temsil etmiştir.

E. Büyükelçi Şimşir, bu kitabında Arnavutluk’ta büyükelçi olarak görev yaptığı üç yılı ele almıştır. Büyükelçi Şimşir’in kitabı yalnızca görevde bulunduğu üç yılı anlatmakla kalmamakta, Türkiye – Arnavutluk ilişkilerinin 1912’den 1985 yılına kadar tarihçesi ile de okuyucuya tarih dersi vermektedir. 

Arnavutluk, Soğuk Savaş döneminde önce Sovyetler Birliği'yle, daha sonra da Çin'le işbirliğini denemiş, fakat daha sonra tamamen içine dönmüştür. E. Büyükelçi Şimşir, 1985-1988 yılları arasındaki anılarını anlattığı kitapta, hem söz konusu ülkenin kapalı kapılar ardındaki yapısına ışık tutmakta hem de o yıllar arasında Tirana-Ankara ilişkilerinde meydana gelen olayları ele almaktadır. Çalışma, yazarın Arnavutluk'la ilgili anılarının yanı sıra araştırma notlarını da içermektedir.  Kitap, Arnavutluk'un Soğuk Savaş Dönemindeki yapısıyla ilgili önemli bir başvuru kaynağıdır.

Kitapta ilgi çeken bazı noktalar şunlardır: 

Büyükelçi Şimşir, görev yaptığı yerlerdeki anılarını kaleme alan bir diplomattır. Bu alışkanlığının önemini son görev yeri Avustralya’da tekrar anladığını ifade etmektedir. Avustralya’da çeşitli ülkelerde belirli görevlerde bulunan emekli diplomatlarının anılarının muhafaza edildiğini anlatmaktadır. Bilgi birikiminin yok olup gitmemesi için anıların mutlaka muhafaza edilmesi gerektiğini hatırlatmaktadır. 

Arnavutluk’u çok sevdiğini hatta başkent Tiran’a özellikle “Tiran” demediğini ifade etmiştir. Tiran kelimesinin acımasız, kanlı hükümdar ya da diktatör anlamına gelen Tyran’ı çağrıştırdığı için kitapta ‘Tirana’ olarak adlandırılmıştır.

Bir diğer dikkat çekici nokta ise, 6 Ocak 2018 tarihinde yaşamını yitiren AVİM Onursal Başkanı merhum E. Büyükelçi Ömer Engin Lütem ile yakın dostluklarıdır. Büyükelçi Lütem’in Büyükelçi Şimşir’e ‘İşkodra Paşası’ diye seslenmesi, Büyükelçi Şimşir’in de Büyükelçi Lütem’e ‘Tuna Valisi’ ismini takması ve birbirlerine bu şekilde hitap ederek mektup yazmaları da aralarındaki dostluğun ne denli büyük olduğunu göstermektedir.

Türkiye – Arnavutluk ilişkilerinde pek çok önemli tarihin belirtildiği kitabın sonlarında E. Büyükelçi Bilal N. Şimşir tarafından anlatılan anıların ve önemli temasların fotoğraflarını da görmek mümkündür.

Büyükelçi Şimşir, vatanına duyduğu büyük sevgi ve sorumluluk anlayışı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bugüne kadar yayınlanan kitapları 102’yi bulmuştur. Hali hazırda 2 kitabı yayınlanmaya hazırdır. 3 adet de yayın çalışması süren kitabı bulunmaktadır.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten