SASSOUNİAN’IN ŞARTLI TAHLİYE TALEBİ 6. DEFA REDDEDİLDİ
Yorum No : 2018 / 56
03.07.2018
3 dk okuma

36 yıl önce, 28 Ocak 1982 yılında Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı şehit eden terörist Hampig Sassounian geçtiğimiz Mayıs ayında şartlı tahliye talebi ile yeniden gündeme gelmişti. AVİM de bu konuda görüşlerini belirtmişti. Ermeni asıllı terörist Hampig Sassounian’ın şartlı tahliye talebi 29 Haziran 2018’de tekrar reddedilmiştir.

Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı trafik ışıklarında durduğu sırada saldırarak öldüren Ermeni Katliamı İçin Adalet Komandoları (JCAG – İng.Justice Commandos for the Armenian Genocide) mensubu Hampig Sassounian hapse girdiğinden beri pek çok sefer şartlı tahliye talebinde bulunmuştur. Tahliye edilmesi için “Hampig Sassounian Savunma Fonu”[1]adı altında, Amerika’daki Ermeni cemiyetleri güçlü bir finansal destek sağlamıştır. 

Sassounian verdiği röportajda bile, “Ölene kadar anavatanım askeriyim. Bana bunu Ermeni kanım öğretti. Arıkan’ı öldürmekten dolayı hiçbir pişmanlık yaşamıyorum. Aksine çok mutlu ve gururluyum. İleride de davam adına şiddet kullanmaktan çekinmeyeceğim.” dediği bilinmektedir. Bu sözler, adıgeçenin ne kadar bağnaz ve tehlikeli olduğunu ortaya koymaktadır. Böyle birinin şartlı tahliyesi, uluslararası toplumu ciddi bir tehlikeye maruz bırakmak ve terörizmi desteklemek anlamına gelmektedir.[2]Nitekim Türk Amerikan Ulusal İdari Komitesi (TASC – İng. The Turkish American National Steering Committee) Eş Başkanı Günay Evinç, “Sassounian’ın toplum için makul olmayan bir güvenlik riski teşkil ettiği”ni vurgulamıştır.[3]

TASC internet sitesinde Sassounian’ın tahliye kararını durdurmak için etkili bir kampanya başlatmıştır ve bu kampanya ile binlerce mektup California Şartlı Tahliye Komisyonu’na sunulmuştur. Sassounian’ın şartlı tahliyesinin iptali için yazılan mektupların önemi büyüktür. Öyle ki, Komisyon üyeleri Sassounian davasının vahametini kendilerine ulaştırılan binlerce mektupla anladıklarını ifade etmişlerdir. 

Sassounian, daha önce 2006, 2010, 2013, 2015 ve 2016 yıllarında California Şartlı Tahliye Komisyonu’na tahliye talebinde bulunmuş, tüm girişimleri reddedilmiştir. 2016 yılında ilk kez şartlı tahliye talebi kabul edilmiştir. Bu kararı California Valisi Jerry Brown yine TASC’ın girişimlerinin sonucunda reddetmiştir. Böylece son şartlı talebinin reddiyle altıncı defa başarısız olmuştur. Adıgeçen, Haziran 2021 tarihine kadar şartlı tahliye duruşması talebinde bulunamayacaktır.

Söz konusu şartlı tahliye talebinin reddedilmesi önemli bir gelişmedir. Bu talebin reddedilmesi ve bu konuda yazılmış binlerce mektubun dikkate alınması umut vadetmektedir. Söz konusu ret kararı, evrensel hukuk ilkeleri açısından yerindedir. Bu vesile ile şehit diplomatımız Başkonsolos Kemal Arıkan’ı ve tüm şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz. ABD’de yaşayan Ermeni asıllıların desteği ise hem Ermeni toplumunun hem de ABD yetkililerinin ayrıca dikkate almaları ve değerlendirmeleri gereken bir olgu olarak ortaya çıkmaktadır.

 

[1]ATAA, Ermeni Terörist Sassounian'ın Şartlı Tahliyesi'ne Karşı Çıkacak", TurkishNY, 28 Haziran 2013.

[2]“Sassounian’ın Şartlı Tahliye Talebi Yine Reddedildi”, avim.org.tr,2 Temmuz 2018, http://avim.org.tr/tr/Yorum/SASSOUNIAN-IN-SARTLI-TAHLIYE-DURUSMASI-YINE-REDDEDILDI

[3]“Sasunyan Tahliye Edilmedi”, Hürriyet, 2 Temmuz 2018, http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sasunyan-tahliye-edilmedi-40882544


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten