ERMENİSTAN DİASPORADAKİ RADİKAL FAALİYETLERDEN RAHATSIZ
Yorum No : 2023 / 7
03.02.2023
4 dk okuma

30 Ocak 2023 tarihinde, Fransa’da Taşnaksutyun'un (Ermeni Devrimci Federasyonu - EDF) Gençlik Birliğinin “yeni nesil” temsilcisi, Nzdeh Garagavoryan, Ermenistan makamları tarafından istenmeyen kişi ilân edilmiş, Ermenistan’a girişi engellenmiştir[1].

EDF, bu gelişmenin EDF gençlik kolunun çalışmalarını baltalamaya çalışan Ermenistan’daki yönetimin “Ermeni karşıtı” tutumunu teyit ettiğine inandığını açıklamıştır. EDF açıklamasında ayrıca, Ermenistan makamlarının Azerbaycanlı makamlar gibi hareket ettiğini de söylemiş, izlenen politikalardaki benzerliklere dikkat çekmiştir. Ayrıca EDF, Azerbaycan’ın Karabağ’ı abluka altına alarak Ermenilerin “anavatan”larına girmelerinin engellemesini örnek vererek, Ermenistan makamlarının da “düşmanlarının” abluka politikası mantığını benimseyerek benzer bir uygulamayı gündemine aldığını iddia etmiş, Ermenistan’ın Azerbaycan ile aynı doğrultuda gitmesinden rahatsızlık duyduğunu belirtmiştir[2].

EDF açıklamasında, her zaman olduğu gibi tehdit dolu ifadeler kullanmıştır. Açıklamada Ermenistan yetkilileri “zulümlerini”, “baskılarını” ve “yasadışı” faaliyetlerini yüz kat artırsalar bile, gençlik kollarının inancının daha da arttığını, güçlendiğini ve katılaştığını göreceklerini ilan etmişlerdir[3]. Hatırlanacağı gibi terör örgütü ASALA da açıklamalarında benzer ifadeleri kullanmaktadır[4]. Açık bir şekilde görülmektedir ki, Taşnaklar ve radikal Ermeni diasporası adlarının terörle anılmasına dair en küçük bir rahatsızlık belirtisi dahi göstermemiştir, göstermemektedir.

Bu gelişme ile birlikte, Nzdeh Garagavoryan Ermenistan’a girişi izin verilmeyen altıncı kişi olmuştur. 2022 yılı Temmuz ayında Fransa Ermeni toplumunun (CCAF) önde gelen lideri Murad Papazyan’ın ve yine Temmuz 2022 tarihinde Hollanda’da faaliyet gösteren “Garegin Nzhdeh” gençlik birliği başkanı Masis Abrahamyan ve adıgeçen birliğin üyesi Syune Abrahamyan’ın da Ermenistan’a girişlerine izin verilmemiştir. 25 Ekim 2022’de de benzer bir gelişme yaşanmış, Ermeni asıllı ve Duma’da Ermeni davasının savunucusu, Rus milletvekili Konstantin Zatulin de Ermenistan’a kabul edilmemiştir[5]. Rus yönetimine yakınlığı ile bilinen ve Rus medyasının önde gelen isimlerinden biri olan Ermeni asıllı Margarita Simonyan da Ermenistan’da “istenmeyen kişi” ilân edildiğini sosyal medya hesaplarından duyurmuştu[6].  Daha önce Ermenistan’a girişlerine izin verilmeyen adıgeçen beş kişi de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan karşıtlığı ile bilinmektedir.

Taşnaklar bu gelişmeyi hem Ermenistan hem de Fransa’da şiddetle protesto etmektedir.

Bilindiği gibi, karanlık bir tarihi sicili bulunan Taşnaksutyun, bugün siyasi bir parti olmakla beraber, geçmişte kanlı terör faaliyetleri ile anılan bir kuruluştur.

Adıgeçenlerin Ermenistan’a girişinin engellenmesi Türkiye – Ermenistan normalleşme sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için yapıcı bir gelişme olmakla birlikte, Ermenistan’ın da Türkiye’nin süreç için izlediği barışçı ve uzlaştırıcı tutuma daha fazla destek vermesi beklenmektedir.

 

*Fotoğraf: https://arminfo.info/full_news.php?id=74237&lang=3

 


[1] “One more ARFD member denied entry to Armenia,” arminfo.info, ARM info, 30 Ocak 2023, https://arminfo.info/full_news.php?id=74237&lang=3.

[2] “One more ARFD member denied entry to Armenia,” https://arminfo.info/full_news.php?id=74237&lang=3.

[3] “One more ARFD member denied entry to Armenia.”

[4] Hazel Çağan Elbir, “Türkiye-Ermenistan Normalleşme Süreci Yolunda ASALA uğultusu,” avim.org.tr, AVİM, 27 Ocak 2023, https://avim.org.tr/tr/Yorum/TURKIYE-ERMENISTAN-NORMALLESME-SURECI-YOLUNDA-ASALA-UGULTUSU.

[5] Alev Kılıç, “Olaylar ve Yorumlar,” Ermeni Araştırmaları, Sayı 72, 2022, s. 13, https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/2794994.

[6] “Margarita Simonyan’ın da Ermenistan’a girişi yasaklandı,” ermenihaber.am, Ermeni Haber, 26 Ekim 2022, https://www.ermenihaber.am/tr/news/2022/10/26/Margarita-Simonyan-Ermenistan-Zatulin/238952.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten