IRKÇI ERMENİ TERÖRİSTLERİN KAHRAMANLAŞTIRILMASI
Yorum No : 2018 / 62
13.07.2018
3 dk okuma

Geçtiğimiz Haziran’da şartlı tahliye talebi ile gündeme gelen Sassounian’ın yıllarca Amerika’daki Ermeni toplulukları tarafından fon oluşturularak kurtarılmaya çalışılması üzerine çalışmalarımız olmuştu. Adıgeçen için fon oluşturmak herhangi bir suçlunun tahliye edilmesi için sık rastlanılan bir durum değildir. Burada adıgeçenin kahraman gibi gösterilmesi çabası söz konusudur. Terörist Sassounian, yaptıklarından dolayı kahraman gibi gösterilecek ne ilk ne de son teröristtir. Benzer bir durum ASALA teröristi Monte Melkonian için de söz konusudur. Teröristten ziyade bir özgürlük savaşçısı ya da ulusal bir simge gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Halbuki, ne Sasounian’ın ne de Melkonian’ın “bir ulusun kahramanı” gibi gösterilmeye çalışılması o ulus için kaçınılması gereken bir durumdur. Zira adıgeçen şahısların terörist olduğu, mensubu oldukları örgütlerin uluslararası terör örgütü olarak kabul edildiği bilinen bir husustur.

AVİM, 2017’de “teröristlerin kahramanlaştırılması/idolleştirilmesi” konusunda bazı çalışmalar yapmıştı. Bu çalışmalardan biri de Monte Melkonian’ın bir kahraman gibi gösterilmesi üzerine olmuştur. Bahsi geçen çalışmada ASALA teröristi Monte Melkonian adına askeri bir okul yaptırıldığı ve açılan okulla ilgili haberlerde okulun açılış töreninin “Ermenistan’ın ve Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ’ın milli kahramanı Monte Melkonian’a adanmış olduğu” şekliyle ifade edilmektedir.[1]Monte Melkonian küresel terörist faaliyetleri bilinen bir teröristtir. Bir dönem Fransa’nın adıgeçeni altı ay hapis cezasına çarptırması dikkat çekici bir durumdur ancak ceza tam anlamıyla tamamlanamamıştır. Ceza almasının sebebi de dahil olduğu terör faaliyetleri değil, üzerinden silah çıkması ve yanında sahte belge bulundurmasıdır. Daha sonra serbest bırakılarak Ermenistan’a gitmiştir. En fazla etkin olduğu Dağlık Karabağ’da çatışan bir terörist olarak bilinmektedir.[2] 

Melkonian’ın hayatını anlatan adeta yücelten yazılar hala yazılmaktadır. Bu yazıların yayınlandığı internet sayfalarından biri uzun uzun özgürlüğü ve vatanı için nasıl savaştığını kaleme almıştır. Ermeni asıllı teröristin Amerika doğumlu olması nedeniyle bu kimliği ile “özgürlük savaşçısı”[3]olmasına vurgu yapılmaktadır. Adıgeçen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) nezdinde de terörist olarak kabul edilmiştir.[4]Buna rağmen yazılan yazılar, ABD’de de Monte Melkonian’ın özgür savaşçısı gibi görüldüğü anlamı barındırmaktadır. ABD yetkililerinin bu durumu dikkate almaları gerekmektedir.

Ermenistan’da ve Ermeni diasporasında terörist ve terör örgütü olarak bilinen kişi ve gruplar son yıllarda idolleştirilmeye ve bu yönde haberler, çağrılar ve anmalar yapılmaya devam edilmektedir. Uluslararası akademik camiada ün sahibi üniversiteler, dergiler, haber kaynakları ırkçı Ermeni terörizmini öven makaleler ve haberler yayınlamaya devam etmektedir. Bu durum teröristlerin sözde “örnek alınacak” sözde kahramanlara dönüşmesi, terörizm faaliyetlerinin ise cesaretlendirilmesi ve özgür savaşı gibi algılanmasına yol açması anlamına gelmektedir. Terörist olduğu bilinen Monte Melkonian için övgüler yapılmasını hem Ermeni toplumunun hem de ABD yetkililerin dikkatine bir kez daha getirmeyi görev biliyoruz. 

 

 

 

[1]“ASALA TERÖRİSTİ MONTE MELKONIAN ADINA ASKERİ OKUL AÇILDI”, avim.org.tr,  27 Kasım 2018, https://avim.org.tr/tr/Yorum/ASALA-TERORISTI-MONTE-MELKONIAN-ADINA-ASKERI-OKUL-ACILDI.

[2]“ASALA TERÖRİSTİ MONTE MELKONIAN ADINA ASKERİ OKUL AÇILDI”, avim.org.tr, 27 Kasım 2018, https://avim.org.tr/tr/Yorum/ASALA-TERORISTI-MONTE-MELKONIAN-ADINA-ASKERI-OKUL-ACILDI

[3]“HOW A CALIFORNIA KID BECAME AN ARMENIAN WAR HERO”, ozy.com, 3 Temmuz 2018, https://www.ozy.com/flashback/how-a-california-kid-became-an-armenian-war-hero/86907.

[4]“Foreign Fight Again in the Embattled Caucasus”, NYTimes.com, 1993, https://www.nytimes.com/1993/08/04/world/foreigners-fight-again-in-the-embattled-caucasus.html.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten