HAMPİG SASUNYAN’A PİSKOPOSLUKTAN ZİYARET
Yorum No : 2019 / 60
16.09.2019
2 dk okuma

ABD’de yayınlanan Ermeni Radikal görüşlerinin temsilcisi Daşnaksutyun’un yayın organı Asbarez gazetesinin 12 Eylül 2019 tarihli haberine göre, 8 Eylül 2019 tarihinde ABD’de Ermeni Diasporasına ait “Western Prelacy of the Armenian Apostolic Church of Amerika” adlı piskoposluğun organize ettiği dini program kapsamında Ermeni kökenli bir din adamı olan ve bu din programını yöneten din görevlisi Rafi Garabedian, cezaevinde tutuklu olan “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” üyesi terörist Hampig Sasunyan’ı özel olarak ziyarete gitmiştir.[1] Habere göre Sasunyan’ın zor koşullar altındaki durumu sebebi ile din görevlisi Rafi Garabedian, Sasunyan’a cesaret ve manevi/dini güç vermesi için dualarını sunmuştur.

Bu ziyaret, Ermeni Diasporasına ait bahsi geçen piskoposluğun internet sitesinde terörist Sasunyan’ın Garabedian ile birlikte çekilen fotoğrafı ile yayımlanmıştır.[2] Asbarez’in haberinde yer alan ayrıntıya göre, Western Prelacy 10 yıldır Garabedian’ın yönetimi ile “cezaevi papazlığı” adlı organizasyonları ile California’daki cezaevlerinde bulunan Ermeni mahkumlara manevi/dini rehberlik hizmeti sunmaktadır.

ABD’deki cezaevlerinde, -ırk ayırmadan- herkese dini rehberlik hizmeti sunan gönüllü oluşumlar mevcuttur ve herkesin elbette dinini özgürce yaşamaya hakkı vardır. Fakat 1982 yılında Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı katleden katil terörist Sasunyan’ın, bir din adamı ile birlikte çekilmiş fotoğrafını Ermeni Diasporasına ait piskoposluğun sitesinde yayınlamak talihsiz bir eylemdir. Piskoposluğun bu ziyareti haber yapması ile Ermeni Diasporasının Türklere ve Türkiye’ye karşı düşmanlığı bağlantılanabilir. Ayrıca bir din müessesesinin bu tür bir paylaşımı teröre teşvik olarak yorumlanabilir.

Bir diğer sorgulanması gereken husus ise -Ermeni veya başka bir grup fark etmez- diasporalara/gruplara verilen özel dini rehberlik hizmetinin California cezaevleri tarafından denetlenebilir olması konusudur; Dini programların dil ve içeriklerinin denetlenip denetlenmediği sorgulanmalıdır.

 

Foroğraf: Asbarez

 


[1] “Western Prelacy Clergy Visit Hampig Sassounian,” Asbarez, 12 Eylül 2019   http://asbarez.com/185340/western-prelacy-clergy-visit-hampig-sassounian/

[2] “WESTERN PRELACY JAIL MINISTRY REPRESENTATIVES VISIT HAMPIG SASSOUNIAN,” Western Prelacy News, 12 Eylül 2019  http://westernprelacy.org/en/western-prelacy-jail-ministry-representatives-visit-hampig-sassounian/

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten