DAŞNAKSUTYUN’UN MASKESİ DÜŞÜYOR – II
Yorum No : 2019 / 76
28.11.2019
4 dk okuma

Daşnaksutyun’un (Ermeni Devrimci Federasyonu/Armenian Revolutionary Federatioın-EDF/ARF) yayın organı olan Asbarez’de 15 Kasım 2019 tarihinde “Two to Dump” adlı bir yazı kaleme alınmıştır. Yazıda iki konuya değinilmiştir; Birincisi Ermenistan’ın Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanın Harutunyan’ın görevi bırakması gerektiğinin altını çizilmiş ve ikinci olarak da ABD’de milletvekili olan Eddie Bernice Johnson’ın sözde Ermeni soykırımı kararını eleştirmesi sebebi ile ‘aşağılanması gerektiği’ vurgulanmıştır.[1] Tek bir yazıda birleşen iki konunun ortak paydasını her zamanki gibi aşırıcılık ve “türkofobi” oluşturmaktadır.

Yazıda Bakanın görevi bırakmasının gerektiği şu şekilde açıklanmıştır; Ermenistan’ın batılı devletler gibi olmayıp küçük ve soykırım yaşamış “ulus-devlet” olduğu ve bu sebeple de Ermenileri ulus yapan öğelere daha çok ihtiyaçlarının olduğu vurgulanmıştır. Aşırılık ve radikallik içeren bu tutum, akıllara Nejdehizm ideolojisini de getirmektedir.

Yine aynı yazıda ABD’li Milletvekili Eddie Bernice Johnson’ın sözde kararı eleştiresini aşırıcı ve ayrılıkçı söylem ile değerlendirilmiştir; Milletvekilinin bir Afro-Amerikan olduğunu ve ‘köle soyundan’ geldiğini belirtip sözde soykırım kararını eleştirmemesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca milletvekilinin bu hareketinden dolayı ABD’deki Ermeni Diasporasına çağrıda bulunulmuş, ilgili milletvekilinin karşısındaki adayı desteklemeleri ve göreve bir daha getirilmemesi söylenip milletvekilinin “aşağılanması” gerektiğine vurgu yapılmıştır. Daşnaksutyun’un yayın organı olan Asberez’de 15 Kasım 2019 tarihinde ayrıca EDF’nin bir açıklaması yayınlanmıştır. İlgili açıklamada Ermenistan hükümeti baskıcılıkla suçlanmış, yaptıkları “zulüm” olarak nitelendirilmiştir.[2] Bu popülist, radikali tehlikeli ve Ermenistan hükümeti karşıtlığı söylemler ile EDF’nin durulmayacağı izlenimi oluşturmaktadır.

Asberez’in yine 15 Kasım 2019 tarihli haberine göre, 9 Kasım 2019’da Brüksel’de düzenlenen bir etkinlikte EDF’ye 2,4 Milyon Dolar para yardımı yapılmıştır. Etkinliğe Aram I gibi din adamları ve sıfatı kendinden menkul sözde Dağlık Karabağ Ermeni yetkilisi de katılmıştır.[3] Etkinlikte EDF’nin dünyanın çeşitli yerlerinde yaptıkları çalışmalar anlatılmakla beraber sözde Ermeni soykırımının uluslararası alanda tanınması için sarf edilen çabalardan da bahsedilmiştir. Genç Ermeni neslin, “Ermeni Davası” için uluslararası alanda çalışması gerekliliğine de değinilmiş ve bu “Ermeni Davası” altında Dağlık Karabağ sorunu da ele alınmıştır. Siyasi bir etkinlikte din adamlarının da taraf olması dinin siyasallaştırılmasının açık göstergesini oluşturmuştur. Ayrıca EDF’liler, kendi programlarını benimsemeyen EDF’lileri muhalif ve hatta ileri giderek “düşman” ilan etme geleneğine sahiptir.[4] Bu bağlamda Ermeni diasporasını radikalce yönlendirmeyi amaç edenmiş bu kesime, para bağışı yapılmış olması en azından talihsiz bir eylem, daha öteye terörizmi teşvik etmektedir.

Tüm bu gelişmeler göstermektedir ki, EDF yani Daşnaksutyun, radikal milliyetçilik ile aşırıcı söylemlerini günden güne artırmakta ve popülist söylemler ile açıkça hem diaspora Ermenilerini hem de Ermenistan’daki Ermenileri amaçları doğrultusunda yönlendirmeyi hedeflemektedir. Bu tür yönlendirme ve söylemler hedef kitlesini harekete geçirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca EDF, yine Türkofobiyi hedef kitlesine yaymayı da amaçlamaktadır. Diasporanın radikalleşmesi daha önce alet oldukları terör eylemlerinde görüldüğü üzere, elbette büyük tehlikeler yaratmaktadır.

 

Fotoğraf: Asbarez

 


[4] Avim, “MADALYONUN DİĞER YÜZÜ-II: ERMENİ DEVRİMCİ FEDERASYONU,” AVİM, 13 Mart 2019https://avim.org.tr/tr/Yorum/MADALYONUN-DIGER-YUZU-II-ERMENI-DEVRIMCI-FEDERASYONU


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten