NURHAN B. JOSUPOVICH'İN ERMENİSTAN VATANDAŞLIĞI ALMASI ÜZERİNE
Yorum No : 2020 / 16
11.03.2020
3 dk okuma

6 Mart 2020 tarihinde, Ermeni basınında, 105 yaşındaki Nurhan Boghos Josupovich'e Ermenistan vatandaşlığı verildiği haberi yer aldı. Bu haberlerde, Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan’ın  Josupovich ile fotoğraflarını görmekteyiz.  Paşinyan, Josupovich’e  Ermenistan Cumhuriyeti pasaportunu takdim ederken “Ermeni Cumhuriyeti pasaportunu size şahsen teslim etmek benim için büyük bir onur. Artık Ermenistan Cumhuriyeti'nin gururlu bir vatandaşısınız ”dedi.

Verelq News sitesinde Jasupovich’in hayat hikayesi de yer aldı.  Nurhan Josupoviç 1915 yılında Türkiye'de doğdu. Önce İstanbul’da ailesi ile birlikte yaşamış olan Josupovisch, daha sonra Ankara’ya taşındı. Babası bir zanaatkar ve başarılı bir tüccardı. İtalya'dan ithal ettiği malzemeler ile şapka dikerek yerel olarak üretim yaptı.

Nurhan Josupovich eğitimini yerel bir İtalyan okulunda aldı. Başarıları ile dikkat çekti. Eğitimini tamamladıktan sonra, bir süre Türkiye'deki İtalyan Büyükelçiliği'nde çalıştı. Kültür ataşesi olarak diplomatik kariyerine başladı. Daha sonra Nurhan Josupoviç büyükelçilikte askeri ataşelikte üçüncü katip, ardından ikinci katip olarak çalıştı ve diplomatik kariyerini başkatip olarak tamamladı. Emekli olduktan sonra, bir süre İtalya’da yaşayan Josupovich, aylar önce Ermenistan’a taşındı.  Şimdi kız kardeşi ve yeğeninin ailesi ile Ermenistan’da yaşamaktadır.

Nurhan Jasupovich’in hayat hikayesini okuduğumuzda 1900’lerin Anadolu’sundaki azınlıkların yaşamına ve refahına dair bir tablo ortaya çıkmaktadır. Jasupovich, Osmanlı’nın son yıllarında ve cumhuriyetin ilanı sonrasında Türk devletinde, eğitim hayatında başarı basamaklarını tırmanmış, kariyerinde ilerleme fırsatı bulmuştur.

Ancak daha önceki yazılarımızda ele aldığımız üzere, Jasupovich’in hayat hikayesinin gösterdiği bu tablonun aksine, Ermeni yayınlarında Osmanlı’nın son yıllarında azınlıkların hayatına dair, tek taraflı ve çarpıtılmış iddialar karşımıza çıkmaktadır.   Ermeni Apostolik Kilisesinin Kilikya Katolikosluğuna bağlı bulunan ABD’deki Doğu Kilisesi’nin (Eastern Prelacy) haftalık olarak yayınladığı Crossroads adlı bültende tarihteki önemli Ermeni kişilerin hayat hikayelerine yer verilmektedir.[1]  Türkler'e karşı nefret söylemi ve azınlıkların baskıya maruz kaldığına dair iddialar bu gibi yayınlarda, kişilerin hayat hikayelerinde vurgulanmaktadır. Bu hayat hikayelerinde kişilerin faaliyetlerinin eksik veya çarpıtılmış olarak ele alındığına yazılarımızda değinmiştik.[2] Jasupovich’in hayat hikayesinde, azınlıkların diğer vatandaşlar gibi yaşamaya devam ettiklerini ve başarı basamaklarını tırmanma imkanını bulduklarını görmekteyiz. Bazı yayınların tek yanlı anlatılarına karşı, Nurhan Jasupovich’in hayat hikayesinin bu noktada bir örnek olarak kayda geçirilmesi gerekir. Bir Anadolu Ermenisi olduğunu anladığımız Nurhan Boghos Josupovich’i kutlar ve kendisine uzun ömürler dileriz.

 

Fotoğraf: PrimeMinister.am

 


[1] AVİM, “Madalyonun Diğer Yüzü: 24 Nisan,” Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), Yorum No: 2019/20, 15 Şubat 2019, https://avim.org.tr/tr/Yorum/MADALYONUN-DIGER-YUZU-24-NISAN

[2] AVİM, “Rupen Sevag Chilingirian,” Center for Eurasian Studies (AVİM), Commentary No: 2020/9, March 9, 2020, https://avim.org.tr/en/Yorum/RUPEN-SEVAG-CHILINGIRIAN


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten