ERMENİSTAN İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEMEKTEDİR
Yorum No : 2017 / 53
07.07.2017
1 dk okuma

Ermenistan, Azerbaycan yüzölçümünün yaklaşık beşte birini oluşturan Dağlık Karabağ ve çevresindeki yedi bölgeyi otuz yıla yakın bir süredir işgal altında tutmaktadır. Uluslararası hukukun bu açık ihlaline AVİM bültenlerinde birçok kez dikkat çekilmiştir. Ermenistan, işgalini kalıcılaştırabilmek amacıyla en başından beri saldırgan tutumunu sürdürmeye devam etmekte, sorunun uluslararası hukuk ilkeleri çerçevesinde çözümüne ve bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına engel olmaktadır. Ermenistan bununla kalmayıp bölgedeki insani değerlere aykırı sayısız haksız fiillerine her gün bir yenisini eklemektedir. 4 Temmuz günü Ermenistan Silah Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği saldırı bunun en son örneği olmaktadır.

Bilindiği üzere, 4 Temmuz günü akşam saatlerinde Azerbaycan’ın Fuzuli ilinin Alhanlı Köyü’ne Ermenistan ordusu tarafından havan topu saldırısı düzenlenmiştir. Bu saldırı sonucunda 50 yaşında Azerbaycanlı bir kadın ile 2 yaşındaki torunu hayatlarını kaybetmiştir.

Bu insanlık suçu, Ermenistan kaynaklı istikrarsızlığa artık son verilmesi zamanının geldiğini ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde yaşanan ihtilafın derhal çözümlenmesi gerektiğini tekrar ortaya koymuştur. Ermenistan’ın işgaline ve işlediği insanlığa karşı suça karşı çözüm bulmak için görevlendirilen, ancak Ermenistan’ın fiili durumu dondurmak suretiyle tek yanlı kazancını zamana yayarak gerçekleştirmek politikasını anlamamazlıktan gelerek soruna çözüm sağlanmasında ayak sürüyen AGİT Minsk Grubu’nun içinde bulunduğu gaflet uykusundan uyanması ve sorunun adil ve kalıcı çözümü için kararlı bir adım atması içten dileğimizdir.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten