TÜRKSAM’DA ŞÜKRÜ SERVER AYA’NIN KİTAP TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Yorum No : 2010 / 31
16.12.2010
3 dk okuma

15 Aralık 2010 tarihinde TÜRKSAM binasında Şükrü Server Aya’nın yeni kitabı “The Genocide of Truth Continues…But Facts Tell the Real Story” (Gerçeğin Soykırımı Sürüyor.. Fakat Olaylar Gerçek Hikayeyi Anlatıyor) in tanıtım toplantısı düzenlenmiştir.
Emekli Büyükelçi Ali Hikmet ALP’in moderatörlüğünü yaptığı toplantıda TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan, eski Kültür Bakanı Talat Yalman, Şükrü Server Aya ve Yusuf Halaçoğlu açıklamalarda bulunmuşlardır.
İlk olarak söz alan Talat Yalman, Ermeni Meselesi hakkındaki görüşlerini dile getirirken, uzun yıllar ABD’de yaşadığını, bu ülkede çok sayıda Ermeni arkadaşlarının olduğunu, birinci nesil Ermenilerin Türklerle birlikte yaşamış olmasından dolayı, Türklere karşı nefret duyguları beslemediklerini belirtirken, ikinci ve üçüncü nesil Ermeniler için aynı şeyi söyleyemeyeceğini dile getirmiştir. Bunun nedeni olarak ise, “soyut nefret” kavramını göstermiştir. Yalman, ikinci ve üçüncü nesil Ermenilerin Türkleri hiç tanımadığını, aynı ortamda bulunmadığını, sadece Ermeni iddialarını savunan kitaplarda yazılı olan bilgilerle kafalarında bir Türk imgesi oluştuğunu belirtmiş ve bunun sonucunda da “soyut nefret”in oluştuğunu ifade etmiştir.
Yalan, Osmanlı İmparatorluğu’nun aldığı tehcir kararının yanlış bir karar olduğunu ancak yaşanan olayların asla soykırım olamayacağını belirtirken, Osmanlı’nın bir katliam siyaseti yürütmediğinin altını çizmiştir.
Ermeni Diasporası’nın yürüttüğü faaliyetler karşısında Türkiye’nin yenik düştüğünü belirten Yalman, bu konuda Türkiye’nin yalnız bırakıldığını sözlerine eklemiştir.
“The Genocide of Truth Continues…But Facts Tell the Real Story” kitabının yazarı Şükrü Server Aya, hazırladığı çalışmanın ortaya çıkış sürecinden bahsederken, Ermeni iddialarının gerçek dışı olduğunu hazırladığı bazı kısa filmlerle katılımcılara sunmuştur. Aya, şu ana kadar, Ermenilerin ortaya attıkları iddiaların hiçbir belgesi olmadığını, hazırlamış olduğu kitapta ise konu ile ilgili hem Türk hem de yabancı bilgi ve belgelere yer verdiğini ifade etmiştir.
Son olarak söz olan Yusuf Halaçoğlu, Ermeni Tehciri’nin bir hata olmadığını, aksine bu kararın alınmasında Osmanlı’nın geç kaldığını belirterek sözlerine başlamıştır. 15 yıl boyunca başkanlığını yaptığı Türk Tarih Kurumu bünyesinde, yerli ve yabancı çok sayıda belgeyi incelediklerini belirten Halaçoğlu, Emval-i Metruke dışında tüm konuların açıklığa kavuşturulduğunu, bundan sonra üzerinde araştırılması gereken tek konunun Emval-i Metruke olduğunu belirtmiştir. Tehcir’de hayatını kaybeden Ermenilerin sayısının 1.5 milyon olabilmesinin hayal ürünü olduğunu belirten Halaçoğlu, 1922 yılına ait Amerikan ve İngiliz belgelerine göre, o yıllarda Amerika’da bulunan Ermenilerden 877 bininin Türkiye’den gelen Ermeniler olduğunu ifade etmiştir. Yalnızca bu örneğin bile, tehcirden sonra hayatta kalan Ermenilerin sayısını vermesi açısından önemli olduğunu belirten Halaçoğlu, Türkiye’de Ermeni Meselesi konusunda yapılan çalışmalara değinirken, en büyük sorunun, farklı disiplinlerde konu ile ilgilenen uzmanlardan oluşan ortak bir ekip kurulamaması olduğunu belirtmiştir.
Toplantı, çok sayıda katılımcının “The Genocide of Truth Continues…But Facts Tell the Real Story” adlı kitabı Şükrü Server Aya’ya imzalatmasıyla sona ermiştir. 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten