KIRIM'DA ÇATIŞMA: BİR UKRAYNALI SUBAY ÖLDÜ
Yorum No : 2014 / 43
18.03.2014
3 dk okuma

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/03/140318_putin_kirim_2.shtml

Ukrayna Ordusu Kırım'daki bir üsse düzenlenen saldırıda Ukraynalı bir subayın öldüğünü açıkladı.


Bölgenin başkenti Simferepol'deki üste bulunan tüm askerlerin de gözaltına alındığı bildirildi.


Saldırı Rusya Lideri Vladimir Putin'in Kırım'ın Rusya'ya katılmasını öngören yasa tasarısını imzalamasından kısa süre sonra yaşandı.


Batılı güçler Kırım'ın Rusya'ya ilhakını kınarken, G7 ve AB ülkelerine gelecek hafta Hollanda'nın Lahey kentinde acil toplantı çağrısı yapıldı.


Ukrayna Savunma Bakanlığı Simferepol'deki üssün içindeki parkta görev yapan bir subayın öldürüldüğünü, bir askerin de yaralandığını duyurdu.


Savunma Bakanlığı Viladislam Selezniyov Reuters Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada saldırının "kimliği bilinmeyen, tam teçhizatlı ve yüzleri kapalı" güçler tarafından düzenlendiğini söyledi.


Sözcü askerlerin kimliklerine, silahlarına ve paralarına da el konulduğunu söyledi.


Ukrayna Geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk acil kabine toplantısında, "Çatışma siyasi aşamadan askeri aşamaya geçiyor. Rus askerleri Ukrayna askerlerine ateş açmaya başladı ve bu bir savaş suçu" dedi.


Kırım Haber Ajansı Kryminform'un haberine göreyse Simferepol'deki başka bir olayda Rusya yanlısı güçlere mensup bir kişi vurularak öldürüldü. Ancak bu haber bağımsız kaynaklaraca doğrulanmadı.


Sabah saatlerinde Kırım'ın Rusya'ya ilhakı için hazırlanan tasarıyı parlamentoya gönderen Vladimir Putin öğleden sonra da Kremlin'de yaptığı açıklamada, ''Kırım'ın insanların gönüllerinin derinliklerinde hep Rusya'nın bir parçası' olduğunu söyledi. Putin ayrıca böylece "tarihi bir adaletsizliğin" düzeltildiğin vurguladı.


'Zafer Rusya'nın'


Polonya'da bir açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rusya'nın Kırım'daki müdahalesinin "açık bir askeri saldırı" olduğunu bölgenin ilhakının da "Moskova'nın toprak ele geçirmesinden başka bir şey olmadığını" vurguladı.
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da Kırım'ın ilhak edilmesini asla tanımayacaklarını vurguladı.


Ukrayna ve Fransa da kınama mesajları yayımladı.


Rusya lideri Putin Kırım'ın Rusya'ya katılması için imza atmasından sonra Moskova'daki Kızıl Meydan'da toplanan kalabalığa konuştu.


Putin, "Kırım ve Sivastapol evine, Rusya'ya dönüyor" dedi.
Putin "Zafer Rusyanındır" diye bağırdığında da kalabalıklar "Putin!" diye tempo tuttu.


Kırım 1954 yılında, Sovyet yönetimi altındayken Rusya'dan Ukrayna'ya devredilmişti. Rusya Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstereceğine ilişkin anlaşmalara imza atmıştı.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten