ESAD: SURİYE'DE ORDU ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLADI
Yorum No : 2014 / 57
13.04.2014
1 dk okuma

http://www.radikal.com.tr/dunya/esad_suriyede_ordu_ustunlugu_sagladi-1186510

 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkede üç senedir devam eden iç savaşın dönüm noktasında olduğunu belirterek, rejimin üstünlüğü sağladığını söyledi.


Esad’ın bu açıklaması Suriye askerlerinin son birkaç aydır Lübnan sınırındaki muhaliflerin elindeki bölgelerde kontrolü sağladığı yönünde haberleri takip etti. Geçen aylarda da, kuzey-güney ana yolunda kontrolü ele geçiren Suriye ordusu muhalifler ve ana ikmal noktası ile arasındaki bağlantıyı kesmişti.


Şam Üniversitesi’nde konuşan Esad, ‘terörizme karşı savaş’ olarak nitelendirdiği mücadelede Suriye ordusunun üstün olduğunu söyledi. Esad’ın ayrıca devlet başkanlığı seçimlerinde üçüncü kez aday olacağını da yakında açıklaması bekleniyor.BBC’nin kıdemli dış politika editörü Lyse Doucet’e göre Batı ve Arap ülkelerinin desteklediği muhalefetin çağrısına karşın Esad’ın açıklamaları görevini bırakmaya niyeti olmadığını gösteriyor.

20 KİŞİ ÖLDÜ


Öte yandan insan hakları gruplarına göre Suriye hava kuvvetleri Şam yakınlarında dün akşam saatlerinde hava saldırısı gerçekleştirdi. Muhalifler, Duma’daki saldırılar sonrasında 20 kişinin öldüğünü açıkladı. Suriye resmi haber ajansına göre ise Şam merkezine yönelik gerçekleştirilen hava topu saldırısında bir kişi öldü ve 20 kişi de yaralandı. (BBC Türkçe)


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten