ERİVAN’DA YAPILAN SOKAK RÖPORTAJI ÜZERİNE
Yorum No : 2024 / 3
12.01.2024
3 dk okuma

Bilindiği gibi II. Karabağ Savaşı’nın ardından Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin kademeli olarak normalleşmesi için önkoşulsuz olarak Ermenistan’la diyaloğa başlanmıştır. Bu çerçevede, Türkiye’den Büyükelçi Serdar Kılıç, Ermenistan’dan ise Milli Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan Türkiye-Ermenistan Normalleşme Özel Temsilcileri olarak görevlendirilmişlerdir. 2 Şubat 2022 tarihinden itibaren iki ülke arasında doğrudan uçuşlar başlamış, 1 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye-Ermenistan sınırının üçüncü ülke vatandaşlarına açılması ve iki ülke arasında havayolu kargo ticaretinin başlatılması kararı alınmıştır.[1]

Yukarıda özetlenen normalleşme sürecinin akıcı bir şekilde ilerlemesi için yoğun olarak çalışmalar sürdürülürken zaman zaman bu süreci yıpratmaya neden olabilecek birtakım haberler yapılmaya devam edilmektedir. Normalleşme sürecine zarar verebilecek ve Türk halkında olumsuz bir önyargı oluşmasına sebep olabilecek haberlerden biri 26 Aralık 2023 tarihinde Ermeni Haber Ajansı tarafından yayınlanmıştır. Söz konusu kurum Alfa News tarafından Erivan’da yapılmış bir sokak röportajını “Ermenistan’da yapılan anket: "Türklerin değişmesi zor, onlar her zaman düşman kalıyor"”  başlığı ile yayınlamıştır. [2]

Ermeni Haber Ajansı’nın yayınladığı haberde kafa karıştırıcı birçok nokta bulunmaktadır. İlk olarak; başlıkta kullanılan ve Alfa News’in de haber başlığında kullandığı “Türkleri değiştirmek zordur, her zaman düşman olarak kalırlar” ifadesidir. Ermeni Haber Ajansı’nın, Türkçe yayınladığı ve Türk okuyucuya da hitap eden haberde bu şekilde ayrıştırıcı ve nefret söylemi içeren bir ifadenin habere başlık olarak seçilmiş olması söz konusu kurumun niyetinin ve profesyonel yaklaşımının sorgulanmasına neden olmaktadır. İlaveten yapılan sokak röportajı ciddi bir araştırma sonucu elde edilmiş anket sonuçları gibi yansıtılmaktadır. Röportajın kapsamlı videosu söz konusu habere eklenmemiştir. Anketin kaç kişi ile yapıldığı, soru sorulan kişilerin temsil ettikleri gruplar vb. birçok konu karanlıktır.

Bağlantıları ve nasıl finanse edildiği belli olmayan Alfa News’in yayınladığı 1 dakika 56 saniyelik video izlendiğinde yapılan soru cevap etkinliğinin profesyonel bir anket olmadığı görülmektedir.[3] Erivan sokaklarında 8 kişiye “Türkiye ile dost olabilir miyiz?” sorusu yöneltilmekte ve alınan cevaplar yayınlanmaktadır. Sorunun sadece videoda gösterilen 8 kişiye mi sorulduğu, eğer başkalarına da sorulduysa neden özellikle bu 8 kişinin cevaplarının yayınladığı da merak konusudur.

Sonuç olarak haber yayınlanırken kullanılan dil sadece profesyonellik değil aynı zamanda niyet göstergesidir. Bir sokak röportajının profesyonel bir anket gibi gösterilemeye çalışılarak, nefret söylemleri içeren bir başlıkla yayınlanmış olması iki halkı ayrıştırmaya yönelik açık bir çabanın neticesi olarak görülmektedir.

 

*Fotoğraf - https://www.shrmonitor.org/tackling-disinformation-counil-of-europe-perspective/

 


[1]Türkiye - Ermenistan Siyasi İlişkileri, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, 8 Ocak 2024, https://www.mfa.gov.tr/turkiye-ermenistan-siyasi-iliskileri.tr.mfa.

[2] Ermenistan'da Yapılan Anket: "Türklerin Değişmesi Zor, Onlar Her Zaman Düşman Kalıyor", Ermeni Haber Ajansı, 26 Aralık 2023, https://www.ermenihaber.am/tr/news/2023/12/26/Anket-T%C3%BCrkiye-Ermenistan/264724.

[3] «Թուրքերը Դժվար Փոխվեն, Իրենք Միշտ Մնում Են Թշնամի». Alpha News-ի Հարցումը, Alpha News, 27 December 2023, https://alphanews.am/tourqery-djhvar-poxven-irenq-misht-mno/.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten