GÜNEY KAFKASYA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA: 4-10 EYLÜL 2017
Yorum No : 2017 / 68
11.09.2017
11 dk okuma

GÜNEY KAFKASYA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA: 4-10 EYLÜL 2017

4-10 Eylül 2017 Tarihlerinde Güney Kafkasya'da Yaşanan Önemli Siyasi Gelişmeler

 

 

 

 

Gürcistan’da NATO ülkelerinin de katıldığı askeri tatbikat

NATO ülkeleri olan ABD, Bulgaristan, Letonya ve Romanya’nın yanında NATO üyesi olmayan Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna’nın katılımıyla Gürcistan’da gerçekleştirilen Agile Spirit (Çevik Ruh) tatbikatı 3 Eylül’de başladı. 11 Eylül’de son bulacak tatbikatın ABD, Gürcistan ve diğer bölge ülkeleri arasındaki birlikte çalışabilirlik kapasitesinin artırılmasını hedeflediği açıklandı.

 

Azerbaycanlı, Ermeni ve Rus dini liderlerinin Moskova buluşması

8 Eylül’de Azerbaycanlı, Ermeni ve Rus dini liderleri Moskova’da biraraya gelerek Karabağ sorununun çözümüne yönelik görüşmelerde bulundular. 

Bundan önce de, dini liderler aynı çerçevede bir araya gelmişti. Bu toplantıların sonuncusu Kasım 2016’da yine Moskova’da gerçekleştirilmişti.

 

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının Baku’de biraraya geldi  

6 Eylül’de Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Dışişleri Bakanları Baku’de biraraya geldi. Bu buluşmanın ardından yayınlananortak bildiride, bu ülkeler arasındaki ikili ve üçlü ilişkilerin ulaştığı düzeyden duyulan memnuniyet ve stratejik ortaklık, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı ve güvene dayalı işbirliğinin daha da geliştirilmesi hedefi ifade edildi.  Bildiride ayrıca, ulusal egemenlik ve Karabağ, Abhazya ve Güney Osetya sorunlarına ve bu sorunlarla ilgili BM, AGİT ve Avrupa Konseyi kararlarına referansla ülkesel bütünlük ve ülke sınırlarının değiştirilemezliği ilkelerine bağlılık yeniden teyit edilirken, bölgede süregiden anlaşmazlıkların uluslararası hukuk çerçevesinde barışçıl yollarla çözümü iradesine vurgu yapıldı.

Bildiride, üç ülke arasındaki ekonomik, bilimsel, kültürel ilişkilerin önemine de vurgu yapıldı.

Üç ülkenin dışişleri bakanları arasında yapılacak bir sonraki toplantının 2018’de Türkiye’de gerçekleştirilmesi beklenmektedir. 

 

AZERBAYCAN

NATO’dan Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne eğitim

5-8 Eylül tarihlerinde, Bireysel Ortaklık ve İşbirliği Programı çerçevesinde, NATO uzmanlarının katılımıyla Azerbaycan Hava Kuvvetleri personeline yönelik bir eğitim semineri gerçekleştirdi.

 

Azerbaycan’a karşı kara para aklama ve rüşveçilik suçlamaları

Geçtiğimiz hafta Batı basınında Azerbaycan’ı hedef alan kara para aklama ve rüşvetçilik suçlamalarının yer aldığı haberler yayınlandı. Bu haberlerde Azerbaycan’ın İngiliz şirketleri aracılığıyla Avrupalı siyasetçi ve lobicilere yaklaşık 2.9 milyar Dolar tutarında nakit para ve değerli hediyeyi aktarıldığını, bu faaliyetler kapsamında Azerbaycanlı seçkinlerin aynı zamanda kara para akladıkları iddiaları yer aldı. Bu haberlerde ayrıca, Azerbaycan’ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyelerine de çeşitli ödemeler yaptıkları iddia edildi.

Azerbaycanlı yetkililer bu suçlamaları reddeden açıklamalarda bulundular.

 

Fransa’da iki gazeteci hakkında Azerbaycan’ı karaladıkları gerekçesiyle dava 

Azerbaycan’ın girişimiyle Fransa’da başkenti Paris’te iki gazeteci hakkında Azerbaycan’ın itibarını zedeleyici haberler yaptıkları suçlamasıyla dava açıldı. İddiaya göre, Elise Lucet ve Laurent Richard isimli gazeteciler iki sene önce dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın Azerbaycan’a yaptığı bir ziyaret esnasında Azerbaycan’da diktatöryal bir yönetimin hüküm sürdüğü şeklinde haberler yapmış, bu yolla Azerbaycan’ın itibarını zedelemişlerdir.  

 

Azerbaycan ve Polonya arasında askeri işbirliği hakkında görüşme

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Varşova’da Polonyalı mevkidaşı Antoni Macierewic ile temaslarda bulundu. Bu temaslar esnasında iki Bakan, Azerbaycan ve Polonya arasında askeri, askeri teknoloji ve askeri eğitim alanlarında işbirliğine yönelik görüş alışverişinde bulundular.

 

Aliyev, Azerbaycan ve Rusya arasındaki gümrükler hakkındaki protokolü onayladı

Azerbaycan ve Rusya’nın, iki tarafından ülkelerine giren mallar ve araçlar hakkında bilgilendirmesini öngören ve 14 Haziran 2017’de imzalanan protokol Aliyev tarafından onaylandı.

 

Azerbaycan OPEC anlaşması gereği petrol üretimini azalttı

Azerbaycan Enerji Bakanlığı, OPEC ülkeleri arasında Kasım 2016’da varılan bir anlaşma gereği Azerbaycan’ın günlük petrol üretimini 25.000 varil azalttığını açıkladı.

 

İlham Aliyev Astana’da ilk kez düzenlenen Islam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı Bilim ve Teknolojisi Zirvesi’ne katıldı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarayev’in girişimiyle organize edilen zirveye, 57 ülkeden 80 civarında üzt düzey yetkili katıldı. Zirve’de İslam ülkeleri arasında bilim ve teknolojinin geliştirilmesi için nasıl işbirliğ yapılabileceği gibi konular tartışıldı.

 

ERMENİSTAN

Ermenistan’ın Gürcistan’da düzenlenen NATO tatbikatından çekilme yönünde son dakika kararı

Ermenistan, 3-11 Eylül tarihlerinde Gürcistan’da gerçekleştirilmekte olan Agile Spirit (Çevik Ruh) askeri tatbikatının başlamasına birkaç gün kala bu tatbikata katılmayacağını açıkladı. Ermenistan’ın NATO ülkeleri olan ABD, Bulgaristan, Letonya ve Romanya’nın yanında NATO üyesi olmayan Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Ermenistan’ın katılacağı duyurulan tatbikata katılmayacağı son anda ve gerekçe göstermeden açıklaması diplomatik ve askeri çevrelerde şaşkınlık yarattı.

Ermenistan, geçtiğimiz dönemde bazı NATO tatbikatlarına katılmıştı. Bahsi geçen Agile Spirit tatbikatına katılımı ise yalnızca üç askeri doktorla sembolik bir düzeyde kalacaktı.

Ermeni yetkililerin, ilgili haberin Gürcü makamlar tarafından basına aktarılmasını takiben sonra bir süre sessiz kaldıktan sonra, hazırlanan tatbikat logosunda Ermenistan bayrağının da yer alması ile çelişkili olarak, Ermenistan’ın zaten hiçbir zaman resmi olarak tatbikata katılacağını açıklamamış olması şeklinde oldukça yüzeysel beyanları konuyla ilgili anlaşılmazlığı artıran bir faktör oldu.

Ermenistan’ın bu son dakika U-dönüşü akıllara Ermenistan’ın 2013 yılında yine son anda Avrupa Birliği imzalayacağı Ortaklık Anlaşması’ndan vazgeçmesini hatırlattı. Bu çerçevede, farklı yorumcular, Ermenistan’ın tatbikattan çekilmesinin arkasında Rusya’nın bir dayatması olabileceği görüşünü dile getirdiler. Bununla ilgili olarak Ermenistan Parlamentosu Sözcü Yardımcısı Eduard Sharmazanov’un bunun Ermenistan’ın egemen kararı olduğu ve Ermenistan’ın NATO üyeliği hedefi olmadığı, üyesi olduğu KGAÖ’ye alternatif arayışında olmadığı yönündeki açıklamaları dikkat çekti.

 

Ermenistan Savunma Bakanı Vigen Sargsyan’ın Çin ziyareti

Ermenistan Savunma Bakanı Vigen Sargsyan Çin’e gerçekleştirdiğibir ziyaret kapsamında Çinli mevkidaşı Chang Wanquan ile temaslarda bulundu. Askeri personel eğitimi ve insani işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunan taraflar, Çin’in Ermenistan’a 10 milyon Yuan yardımda bulunmasını öngören bir anlaşma imzaladılar. 

 

Ermenistan-Karabağ arasında yeni karayolu açılışı

1 Eylül’de aralarında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serzh Sargysyan ve Karabağ’daki fiili Ermeni yönetiminin lideri Bako Sahakyan bulunduğu üst düzey yetkililer ve diaspora örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla Ermenistan’ı Karabağ’a bağlayan 114 km uzunluğundak Vartenis-Mardakert karayolunun açılışı gerçekleştirildi.

Yaklaşık 35.5 milyon Dolar olan yol inşası maliyetinin %56’sını Ermenistan karşılarken, geri kalan kısmının diaspora örgütleri tarafından finanse edilmiş olması dikkat çeken bir olgu oldu. Ermenistan ve Karabağı birbirine bağlayan ve 1998 yılında tamamlanmış olan ilk karayolunun masrafları da büyük oranda Amerikalı-Ermeni hayırsever Kirk Kerkorian tarafından karşılanmıştı.

 

Avrupa Birliği eğitim alanında kullanılmak üzere Ermenistan’a 20 milyon Euro tutarında yatırım yapmayı düşünüyor

Ermenistan’daki AB Delegasyonu Başkanı Piotr Switalski, AB’nin Ermenistan’a eğitim alanında 20 milyon Euro turarında yatırım yapmayı düşündüğünü açıkladı.

2016 yılında AB’nin Ermenistan’a toplam maddi desteği 63 milyon Euro’yu bulmuştu.

 

AB ve Ermenistan arasında Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement’ın Kasım ayında imzalanması planlanıyyor

Piotr Switalski ayrıca, Brüksel’in AB ve Ermenistan arasında siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement’ın Kasım ayında imzalanmasını umduğunu belirtti.

Hatırlanacağı üzere AB ve Ermenistan arasında imzalanması planlanan ortaklık anlaşması 2013 yılında Ermenistan’ın son anda vaz geçmesinedeniyle imzalananmamıştı. Konuyla ilgili konuşan Ermenistan cumhurbaşkanı Serzh Sargsyan, bu sefer benzer bir durumun yaşanmayacağı yönünde açıklamlarda bulunmuştu.

Switalski, AB’nin Ermenistan vatandaşlarına uygulanan vize rejimini kolaylaştırmak yönünde adımlar atmayı düşündüğünü de sözlerine ekledi.

 

GÜRCiSTAN

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze’nin Minsk’teki üst düzey temasları 

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze, Belarus’un başkenti Minsk’e gerçekleştirdiği ziyarette bu ülkenin Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko ve Dışişleri Bakanı Vladimir Makei ile temaslarda bulundu. Bu temaslarda, siyasi ve ekonomik konuların görşüldüğü bildirildi.

 

Gürcistan’da anayasa reform çalışmaları

Gürcistan’da anayasa reform çalışmaları, iktidar ve muhalefet partileri arasında yaşanan konuyla ilgili tartışmalar eşliğinde devam ediyor. Öte yandan, Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio geçtiğimiz hafta yaptığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, anayasa reformunun Gürc,stan’ı gerçek anlamıyla parlamenter bir demokrasi haline getireceğini söyleyerek, reform çalışmalarınıdestekler açıklamalarda bulundu.

 

Gürcistan, Ukrayna’dan eski Cumhurbaşkanı Şakaşvili’nin iadesini istedi

Gürcistan’ın Ukrayna’dan Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Mikheil Sakaşvili’nin iadesini talep ettiği açıklandı. 

Sakaşvili hakkında Gürcistan’da yolsuzlukla ilgili suçlamalardan açılmış dört dava bulunmaktadır. Öte yandan, Sakaşvili Gürcistan makamlarının hakkında başlattıkları soruşturmaların rakipleri tarafından başlatılmış siyasi bir cadı avının parçası olduğuna dair açıklamalar yapmıştır. 

Hatırlanacağı üzere, Sakaşvili Ukrayna’da 2014 yılında yaşanan EuroMaidan olayları sonrasında bu ülkeye yerleşerek bir süre Odesa Valiliği görevinde bulunmuştu. Ne var ki, bu görevi yürütürken Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile ihtilaflar yaşayan Şakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığı geçtiğimiz Temmuz ayında kaldırılmış, böyle Sakaşvili vatansız konuma düşmüştü.

Polonya’da bulunan Sakaşvili, 10 Eylül’de Ukrayna’ya döneceğini açıklamış, buna karşılık Ukrayna makamları Sakaşvili’nin ülkeye girişine izin vermeyeceklerini duyurmuştı. 10 Eylül günü, Saakaşvili ve beraberindeki bir kalabalık Polonya-Ukrayna sınırını kısa süreli bir arbededen sonra yürüyerek geçerek Ukrayna’nın Lviv şehrine geldiler.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten