BİR AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN YAPILAN TARTIŞMALI VE UTANÇ VERİCİ AKADEMİK ATAMA
Yorum No : 2023 / 16
18.04.2023
3 dk okuma

*Bu yazı, ilk olarak AVİM tarafından 13 Nisan 2023’te İngilizce olarak yayınlanmış bir makalenin çevirisidir. Çeviri AVİM Misafir Araştırmacısı İrem Akın tarafından yapılmıştır.

 

Akademi dünyasının ırkçılık ve diğer ayrımcılık türlerini bertaraf etmek için yoğun çaba sarf ettiği bir dönemde, Massachusetts/ABD’deki Clark Üniversitesi ırkçı ve ayrımcı davranışlar sergileyen yazarları kürsüyle ödüllendirerek zamanda geriye gidiyor gibi görünmektedir. Kısa bir süre önce yapılan bir duyuruda Clark Üniversitesi Elyse Semerdjian'ı "yeni Kaloosdian Mugar [Kürsüsü] Profesörü" olarak ilan etmiştir.[1]

Öncesinde Whitman Üniversitesinde Orta Doğu Tarihi profesörü olarak görev yapan Ermeni asıllı Amerikalı Elyse Semerdjian, geçtiğimiz şubat ayında Türkiye'de meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından depremzedeler hakkında açıkça ırkçı ifadeler kullanmasıyla imza attığı skandalla tanınmaktadır.

Depremlerin ardından Ermenistan, Türkiye'ye bir kurtarma ekibi göndermiş ve deprem bölgelerine insani yardım iletmiştir. Ancak bu insani yardım ne yazık ki Ermeni Diasporasındaki nüfusun yaygaracı bir bölümünü oluşturan katı Ermeni milliyetçilerinden şiddetli eleştiri ve muhalefet toplamıştır. Bu kişilerin çirkin ve nefret dolu ifadeleri, depremzedelerle sırf Türk kimlikleri sebebiyle alay etmiş ve onları insanlıktan çıkarmış ve Ermenistan'ın onlara asla yardım göndermemesi gerektiğini savunmuştur.

Bir beşeri bilimler profesörü olarak Semerdjian'ın bu tür ırkçı ve nefret dolu sözleri kınaması ve karşı çıkması beklenirdi. Bunun yerine Semerdjian kendi nefret dolu ve ırkçı sözlerini ekleyerek yangına körükle gitmiştir. Semerdjian depremden sadece 5 gün sonra paylaştığı bir Twitter paylaşımında Ermenistan’ın yolladığı insanı yardımın sadece Türk olmayan unsurlara yollandığını ve deprem bölgesinin nüfusunun esasen Türk olmayan unsurlardan oluştuğunu iddia etmiştir. Ayrıca bu nüfusun da Türkler tarafından ezildiğini ve Türklere hasmane bir tutum içeresinde olduğunu ve bu sayede de Ermenilerin bu unsurlara Türklerle olan “ebedi mücadelelerine” katkıda bulunduğunu söyleyerek aşırı milliyetçi Ermenileri kendince sakinleştirmeye çalışmıştır.

Semerdjian henüz ne özür dilemiş ne de sözlerini geri almıştır. Haklı eleştirilerle yüzleşmek yerine hesabını devre dışı bırakarak ırkçı davranışına yönelik kamuoyu tepkilerinden kaçmıştır.

Clark Üniversitesi'nin Semerdjian'ı ataması ancak irredantizm (kurtarımcılık), ırkçılık ve ayrımcılığın ödüllendirilmesi olarak yorumlanabilir, ki bu saygın bir Amerikan kurumunda yaşanan endişe ve utanç verici bir gelişmedir. Üniversitenin öğretim üyeleri ve öğrencilerinin bu atamayı protesto edip etmeyeceğini zaman gösterecektir, zira bu tür kişilerin akademik nüfuzlarını nefret yaymak için kullanmalarına izin verilmemelidir. Irkçı ve ayrımcı davranışların cezasız kalmasına izin vermek, ırkçılığın kurbanları için sadece daha büyük hakaret ve trajedilere yol açacaktır.

 


[1] Clark News and Media Relations, “Armenian Genocide scholar to join the Strassler Center”, ClarkNow, March 1, 2023, https://clarknow.clarku.edu/2023/03/01/armenian-genocide-scholar-to-join-the-strassler-center/


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten