PARİS’TE SEÇİM YARIŞI VE ERMENİ LOBİCİLİK FAALİYETLERİ
Yorum No : 2020 / 15
10.03.2020
4 dk okuma

Fransa, 15-22 Mart 2020 tarihleri arasında geçekleştirilecek yerel seçimlere hazırlanıyor. Seçimlerde, Paris Belediyesi ve 15. Bölge için adaylar dikkat çekiyor. Paris Belediye Başkanlığı için Cumhuriyetçi partiden Rachida Dati ve Sosyalist partiden Anne Hidalgo yarışıyor. 15. Bölge belediye başkanlığı için ise Cumhuriyetçi Partiden Türk asıllı Agnes Evren ve Sosyalist partiden Ermeni kökenli Anouch Toranyan yarışıyor. Seçim kampanyaları hızla devam ederken, Ermeni basınının da konuyu yakından takip ettiği görülüyor.

5 Martta Ermeni haber sitesi news.am’de bu konuyla ilgili bir haber yayınlandı. Haberde, Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi Başkanı Mourad Papazian, Nouvelles d’Armenie dergisi baş editörü Ara Toranian ve Şehir Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Patrick Karam’ın, Paris adayı Rachida Dati’nin Azerbaycan’la yakın ilişkileri olduğu iddiasına yer veriliyordu[1]. Yazının içeriğine bakıldığında, Dati’nin Mihriban Aliyeva ve İlham Aliyev’le bağlantılarının Paris Belediyesi Başkanlığına seçilmesi halinde kesilmesi gerektiği, zira bu tür ilişkilerin adı geçenin tarafsızlığını etkileyebileceği şeklide yorumların yer aldığı görülüyor[2].

Dati, 2016 yılında Avrupa Parlamentosunda görev yaparken Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u Ermenistan’ın uluslararası hukuku ihlal ettiği konusunda ikaz eden bir açık mektubun imzacıları arasında yer almıştı[3]. Söz konusu metinde Minsk grubu eşbaşkanlarından biri olarak Fransa’nın Cumhurbaşkanına uluslararası hukukun uygulanması lüzumuna dair haklı gerekçeler hatırlatılmaktadır. Dati’nin Azerbaycan’la yakın ilişkilerinin eleştirildiği yazıda da işte bu metine atıf yapılarak Dati’nin tarafsızlığı sorgulanıyor.

Hatırlanacağı üzere, metnin yazarlarından Ara Toranyan ve Murad Papazian geçtiğimiz seçimlerde Emmanuel Macron’un destekçileri olmuşlardı[4]. Macron’un Papazian’ın başkanlığındaki Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyinin senelik yemeğine her sene katıldığı biliniyor. Metnin diğer yazarı Patrick Karam’ın da Ermeni lobisiyle yakın ilişkileri olduğu ve Dağlık Karabağ konusunda Ermenistan’a koşulsuz destek verdiği daha önce Ermeni basınına yansımıştı[5]. Ayrıca Sosyalist parti adayı Hidalgo’nun eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yakınlığı da geçmişte basına yansıyan detaylar arasında yer alıyor[6]. Nitekim 2016 yılında hizmetlerinden ötürü Erivan Belediyesi tarafından Hidalgo’ya bir altın madalya verilmişti[7].

Dati’ye yöneltilen eleştirilerin Hidalgo açısından yöneltilmiyor oluşu, tek taraflı bir algı yaratılmaya çalışıldığına işaret ediyor. Bu eleştirileri yöneltenlerin eski Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy ve Macron gibi Fransız politikacılarla yakın ilişkilere sahip olduğu görülüyor. Dahası Amerikan siyasetinden de pek çok yüksek düzeydeki isimle işbirliği içerisinde hareket ettikleri biliniyor. Temsilciler Meclisinden geçtiğimiz aylarda çıkan Türkiye karşıtı yasa tasarısı da bu ilişkilerin doğurduğu sonuçlara en yakın örnek olarak gösterilebilir. Dolayısıyla Ermeni diasporasındaki milliyetçi isimlerin, söz konusu Azerbaycan ve Türkiye karşıtlığı olduğunda “tarafsızlık” kaygısı gütmedikleri ve tarafsızlık ilkesine saygı gibi bir kaygıları bulunmadığı anlaşılmaktadır.

 

Fotoğraf: en24.news

 


[1] “French-Armenians report close ties between Paris mayoral candidate and Azerbaijani authorities,” News.am, https://news.am/eng/news/564193.html.

[2] Mourad Papazian, Toranian A. Ve Karam P., “Les troublants rapports de Rachida Dati avec l’Azerbaïdjan,” Marriannehttps://www.marianne.net/debattons/tribunes/les-troublants-rapports-de-rachida-dati-avec-l-azerbaidjan.

[3] "MPs, senators, ex-ministers urge Macron to put pressure on Armenia," Trend Haber Ajansı, 7 Temmuz 2017, https://en.trend.az/azerbaijan/karabakh/2774994.html

[4] “Fransa Ermenileri Cumhurbaşkanlık için kendi adayını belirledi,” Ermeni Haber Ajansı, 28 Nisan 2017, https://www.ermenihaber.am/tr/news/2017/04/28/Fransa-Ermeni-Cumhurbaşkanı-Marcon/103835

[5] "Île-de-France expresses resolute support to Armenia, Artsakh and Armenians," ArmenPress, 7 Ekim 2016, https://armenpress.am/eng/news/863048/C3AEle-de-france-expresses-resolute-support-to-armenia-artsakh-and-armenians.html.

[6] “President Sargsyan meets with Paris Mayor Anne Hidalgo,” Aravot, 23 Ocak 2018, https://www.aravot-en.am/2018/01/23/206622/.

[7] “Paris Mayor Anne Hidalgo is awarded with Yerevan Mayor's Gold Medal,” Erivan Belediyesi Resmi İnternet Sayfası, 8 Ekim 2016, https://www.yerevan.am/en/news/p-arizi-k-aghak-apet-ann-idalgon-pargewatrvel-e-erewani-k-aghak-apeti-oske-medalov/.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten