ARŞİVLERİN AÇILMASI, TARİHÇİLER VE UZMANLAR ORTAK KOMİSYONU KURULMASI GEREĞİ BİR KEZ DAHA GÜNDEME GELMİŞTİR
Yorum No : 2012 / 93
21.12.2012
2 dk okuma

Türk basınında çıkan bir haberin ermeni diyasporasını harekete geçirdiği ve dini dayanışma tabanında bir karşı kampanyaya neden olduğu anlaşılmaktadır. Olay özetle şöyle gelişmiştir: Katolik başrahipler konferansı sözcüsü Türkiye doğumlu bir başrahip’in Vatikan arşivlerinde Osmanlı dönemiyle ilgili bir milyon civarında belge bulunduğu, bunların arasında 1915 zorunlu tehcirinin Ermenilerin iç sorunlarından kaynaklandığını belirten belgeler de olduğunu söylediği Türk basınında yer almış, ayrıca Bahçeşehir üniversitesinin Vatikan arşivlerini araştırmak üzere bir bölüm açma kararı aldığı haber verilmiştir.


Vatikan radyosundan yapılan yazılı bir açıklamada, tahmin edileceği gibi, Konferans sözcüsü başrahibin, ermeni diyasporasının ve hristiyan camianın infialine neden olan sözkonusu haberi yalanladığı ve kendisinin yanıltıcı bir propoganda kurbanı olduğunu ifade ettiği belirtilmiştir.


Türkiye’ye karşı sürdürülen aşırı milliyetçi ermeni kampanyası etkinlikleri kapsamında “ vukuatı adiyeden” sayılabilecek yukarıdaki olay hakkında bir yorum yapmak değildir bu yazının amacı. Dikkat çekilmesi ve üzerinde durulması gereken husus, Türk arşivlerinin yanı sıra, türk-ermeni ilişkileri hakkında açıklanmamış ve belki de incelenmemiş belgelere sahip ermeni ve rus arşivlerinin de ötesinde zengin kaynakların bulunduğu, Vatikan arşivlerinin de bunların önde gelenlerinden olduğu, bu arşivlerin ve belgelerin incelenebilmesinin, anlaşılabileceği üzere, olmazsa olmaz koşulunu oluşturan ortak bir araştırma komisyonu ile gerçekleşebileceği olgusudur.


Ermeni iddiaları böyle bilimsel, tarihi bir araştırmaya ve tesbite dayanamaz. Dolayısıyla bugüne kadar sağlayabildikleri siyasi destekle yetinmek zorundadır. Bilimsel, tarihi gerçekler bu siyasi kazanımlarını da ortadan kaldıracağı için tek yöntem olan dini ve siyasi propoganda’yı sürdürebilmek, gerekirse tahrikten kaçınmamaktır. Uluslararası terörün önemli bir gündem maddesi olduğu günümüzde, yakın geçmişteki ermeni terörünün ve işbirlikçilerinin dosyalarının hala açıklanmamış olması düşündürücüdür.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten