ANCA SEÇİMLERDEN ÖNCE ADAYLARA NOTLARINI VERDİ
Yorum No : 2022 / 46
02.11.2022
4 dk okuma

Bilindiği üzere Amerika’da ara seçimler yaklaşıyor. Seçime günler kalmışken ABD kamuoyu ekonomi, göç, asayiş sorunları, silah politikası, enerji, eğitim, göç gibi konularda adayların izleyeceği politikalara odaklanmış durumda.[1] Öte yandan Amerika’da yaşayan Ermeni diasporası örgütü ANCA ise adayların söz konusu meselelerdeki politikalarından ziyade, ne kadar Ermeni yanlısı olduğunu ölçmenin daha doğru bir seçim yöntemi olduğunu düşünüyor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta ANCA Batı bölgesi temsilciliğinin resmi internet sayfasında Los Angeles belediye seçimlerindeki adaylara ait birer anket paylaşılmıştı. Anketi dolduran Cumhuriyetçi ve Demokrat adaylara yöneltilen sorular kadar, verilen cevaplar da hayli ilginçti. Adayların Türkiye ile Azerbaycan’a karşı izleyecekleri politikalara odaklanılan anket sonrası cevaplar ANCA internet sitesinden yayınlandı.[2] Adayların adeta Ermeni yanlısı cevaplarını yarıştırdığı bu anketten anlaşılan, seçmenin kafasındaki en “Ermeni yanlısı/Türk karşıtı” adayın kim olduğuna dair kamuoyu oluşturulması hedeflenmiş.

ANCA’nın seçim konusundaki çalışmaları bununla da sınırlı değil. 25 Ekim’de ANCA resmi internet sitesinde Temsilciler Meclisi üyeleri ve Senatör adaylarının ANCA karneleri yayınladı. Daha önceki seçimlerde de adaylar ANCA tarafından değerlendirmelere tabi tutulmuştu. Bu ara seçimlerde de benzer bir değerlendirmeye yer verildi. Söz konusu değerlendirme yöntemine göre adaylar daha önce kongreye sunulan Türkiye veya Azerbaycan karşıtı yasa taslaklarına verdikleri oylar, soykırım iddiaları ve Karabağ’daki ayrılıkçı hareketlere verdikleri destek gibi konulara göre A’dan F’ye harf notu sistemiyle notlandırılıyorlar. Ancak adayların geçer not alabilmesi için kanaat notlarına etki eden bir diğer husus da adayların sosyal medya platformları üzerinden Ermeni toplumu veya Karabağ’daki ayrılıkçı hareketlere dair yaptıkları açıklamalar olabiliyor.[3] Böylece Facebook ve Twitter üzerinden ANCA’nın öncelik alanları hakkında açıklamalar yapan adaylar da hak ettikleri puanları alıyorlar.

Bu ilginç uygulama sayesinde ABD’de yaşayan Ermeni toplumu işsizlik, sağlık, güvenlik, demokrasi gibi endişe verici pek çok konuda adayların izleyeceği politikalar yerine ayrılıkçı hareketleri destekleyen adayların gelecekte ANCA’ya nasıl destek verecekleri hakkında bilgilendirilmiş oluyor.

ANCA’nın tam not verdiği adaylar arasında kamuoyunun Tayvan krizine yaptığı katkılarla bilinen Nancy Pelosi, f-16 ve f-35’ler konusunda Türkiye’ye karşı aktif tutumlarıyla Bob Menendez, Adam Shiff, Jackie Spier, Gus Bilirakis, Frank Pallone gibi yakinen tanınan isimler bulunuyor. Adam Shiff ve Nancy Pelosi’nin geçtiğimiz aylarda Ermenistan’a gerçekleştirdikleri ziyaret de hanelerine artı puan olarak yazılmış gibi görünüyor.

22 eyalette 88 adayın bulunduğu listede Pensilvanya eyaletinde Türk kökenli aday Mehmet Öz’ün rakibi senatör adayı John Fetterman da bulunuyor. Her ne kadar Fetterman henüz notlandırılmamış olsa da Öz’e karşı aday olması dahi ANCA’dan makbul kabul edilmeye yetmiş gibi görünüyor.

ANCA’nın daha önce de ABD yasama organı için makbul gördüğü adaylara bakarak bir değerlendirme yapıldığında, ABD Kongresinin Türkiye ve Kafkasya politikalarında merkezi politikalarla çelişen tavrının nedenleri daha anlaşılır bir hale geliyor. Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyareti esnasında verdiği demeçlerden ve ANCA’nın anketlerinden, ABD Kongresinde tarih ya da mevcut olayların mahiyeti hakkında bilgi sahibi olmaya gerek duymadan siyaset yapan siyasilerin ANCA için en makbul adaylar olarak kabul edildikleri anlaşılıyor.

 

 


[1] “Midterm Voting Intentions Are Divided, Economic Gloom Persists,” Pew Research, 20 Ekim 2022, https://www.pewresearch.org/politics/2022/10/20/midterm-voting-intentions-are-divided-economic-gloom-persists/

[2] “LA Mayoral Election: ANCA-WR Publishes Candidates’ Responses to Questionnaire,” ANCA WR, 10 Ekim 2022, https://ancawr.org/press-release/la-mayoral-election-anca-wr-publishes-candidates-responses-to-questionnaire/

[3] “ANCA Endorses Pro-Armenia/Artsakh Senate and House Leaders,” ANCA, 25 Ekim 2022, https://anca.org/press-release/anca-endorses-pro-armenia-artsakh-senate-and-house-leaders/


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten