RUSYA’NIN ÖNDERLİĞİNDE AVRASYA’DA YENİ DÜZEN VE BİRLİK ARAYIŞI
Yorum No : 2012 / 75
27.11.2012
2 dk okuma

Sovyetler Birliğinin dağılmasını takiben, Sovyet coğrafyasında yer alan ve bağımsızlığını kazanan onbir ülke Aralık 1991’de “Bağımsız ülkeler refah alanı” ( CIS ) adlı bir birlik oluşturmuştur. Günümüzde iç onay işlemleri henüz tamamlanmamış Türkmenistan ve Ukrayna da dahil olmak üzere onbir üyesi ile çalışmalarını sürdüren birliğin yıllık zirve toplantısının gelecek ay Aşkabad’da yapılması öngörülmektedir.

Zaman içinde bu birliğin arzulanan ve ihtiyaç duyulan düzeyde işbirliğine yeterli olmadığı ortaya çıkmış, Rusya devlet başkanı Ekim 2011’ de, büyük ölçüde Avrupa Birliği modelinden esinlendiği anlaşılan, “Avrasya Birliği” ( EAU ) önerisini açıklamıştır. CIS Aşkabad zirvesinin bir dönüm noktası olması ve EAU önerisinin birliğin gelecekteki yeni modelini oluşturmasının onaylanması beklenmektedir.

Aşkabad zirvesi Ermenistan bakımından da bir yol ayırımı, bu aşamada en azından zor bir karar dönemi olacaktır. Rusya’nın bir süredir Ermenistan’ı EAU üyeliğine giriş kararını açıklaması hususunda baskı altında tuttuğu bilinmektedir. Ermenistan ise kendisine gelecekte NATO ve AB içinde bir yer arama opsiyonunu açık tutma gayreti içinde görünmektedir. Ermenistan bu tercihte batının da baskısı altındadır. Son olarak, “AB-Ermenistan entegrasyonu” konulu bir seminerde, Ermenistan’a giden AB heyetinin siyasi,ekonomik,basın ve tanıtma bölümü başkanının, “ Avrasya Birliğine katılmak SSCB dönemine geri dönmek çabasıdır. Ermenistan çıkarlarının bilincinde olmalıdır. Ermenistan ya orası, ya burası, kararını vermelidir” dediği ermeni basınında yer almıştır.
Ermenistan’ın kararsızlığının Rusya ile ilişkilerde rahatsızlık yarattığı görülmektedir. Rusya devlet başkanının yapacağı bildirilen resmi ziyaret iki kere ertelendikten sonra, basında yer alan haberlere göre, iptal edilmiştir. Bu durumda iki ülke devlet başkanının Aşkabad zirvesi marjında görüşmesi söz konusu olacaktır. Bu görüşmede Rus tarafının Ermenistan’dan Avrasya Birliği’ne ilişkin kesin tutumu ve nihai kararı hakkında bir açıklama beklediği anlaşılmaktadır. Ermenistan’da 18 Şubat 2013’te cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacağı da göz önünde bulundurulduğunda, Ermenistan’ın açıklayacağı kararla ilgili zaman baskısı artmaktadır.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten