ONUR ÖYMEN İLE ‘ERMENİ MESELESİ’NİN SİYASİ BOYUTU HAKKINDA PANEL
Yorum No : 2015 / 85
18.06.2015
1 dk okuma

AVİM

19.06.2015

AVİM, 18 Haziran 2015 Perşembe günü deneyimli diplomat ve siyasetçi Onur Öymen’in konuşmacı olduğu ve geçtiğimiz Nisan ayında Kaynak Yayınları tarafından yayınlanan Pierre Loti’nin Ermenistan’daki Katliamlar ve Türkler başlıklı denemesi etrafında Ermeni iddialarının ve Birinci Dünya Savaşı’ndaki Ermeni kayıplarının uluslararası siyasi istismarının tartışıldığı bir panel gerçekleştirmiştir.

Panelde konuşmacı olan Onur Öymen, Ermeni soykırım suçlamalarının ortaya çıkışı ve bu suçlamaların tarihsel süreç içerisinde aldığı biçimler ve bu çerçevede meseleye müdahil ve taraf olan farklı devlet ve devlet-dışı aktörlerin açık ve örtük neden ve muhtemel hedefleri hakkındaki görüş ve değerlendirmelerini dinleyicilerle paylaşmıştır.

Dinleyicilerin de konu hakkındaki görüşlerini ifade ettikleri panelde ortaya çıkan ana fikir, Türkiye’nin soykırım iddiaları karşısında savunmacı pozisyonunun suçluluk psikolojisinin dışa vurumu olarak algılandığı, savunmacı bir pozisyonun yerine artık daha aktif, ‘oyun kurucu’ ve ‘hesap sorucu’ bir stratejinin benimsemesi gerektiği olmuştur. Ermeni iddiaları karşısında, hukuk-siyaset ilişkisinin göz ardı edilmemesi ve meseleyi global jeopolitik bağlamda değerlendirerek, bu çerçevede yeni hareket tarzlarının geliştirilmesi gerekliliği de öne çıkan bir fikirdir. Bu yöndeki girişimlerin tekil olarak değil, bütüncül bir siyaset halinde yürütülmesinin önemi de katılımcılar tarafından ifade edilmiştir.    


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten