GÜNEY KAFKASYA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA: 9-15 EKİM 2017
Yorum No : 2017 / 88
16.10.2017
6 dk okuma

GÜNEY KAFKASYA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA: 9-15 EKİM 2017

9-15 Ekim 2017 Tarihlerinde Güney Kafkasya'da Yaşanan Önemli Siyasi Gelişmeler

 

 

 

 

Bağımsız Devletler Topluluğu Zirvesi Soçi’de gerçekleştirildi

Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın yanı sıra Azerbaycan ve Ermenistan’ın da üyeleri olduğu Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Zirvesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başkanlığında 11 Ekim’de Kuzey Kafkasya’daki Soçi kentinde gerçekleştirildi.

Zirve’de dikkat çeken hususlardan bir tanesi Ermenistan Cumhurbaşkanı Serzh Sargsyan’ın yaptığı konuşma oldu. Sargsyan konuşmasında, Vladimir Putin’in BDT üyesi ülkelerde “geleneksel aile değerlerinin” korunmasına yönelik sözlerini destekleyen ifadelerde bulundu.

Hatırlanacağı gibi Rusya,son dönemde, post-sovyet yeniden entegrasyon çabaları çerçevesinde, Batı dünyasının “yozlaşmış kültürüne” karşı geleneksel/muhafazakar değerlerin savusu söylemiyle kültürel bir karşı cephe açma siyasetini izlemektedir.

Zirve’de, BDT başkanlığını 2018 yılında Tacikistan’ın, 2019 yılında ise Türkmenistan’ın devralacağı açıklandı.

 

GUAM’ın yirminci kuruluş yıldönümü nedeniyle üye ülkelerin dışişleri bakanları Tiflis’te bir araya geldi

Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü (GUAM) üyesi Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna dışişleri bakanları örgütün yirminci kuruluş yıldönümü nedeniyle Tiflis’te bir araya geldi.

Toplantıya katılan dışişleri bakanları ortak bir bildiri yayınladılar. Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze, dört ülke arasında serbest ticaret bölgesi oluşturulması hakkında bir anlaşmaya varıldığını da açıkladı.

 

AB, Güney Kafkasya’ya yeni özel temsilcisini  atadı

Avrupa Birliği, Estonyalı diplomat Toivo Klaar’ın yeni Güney Kafkasya özel temsilcisi olarak atandığını açıkladı. Klaar’dan önce bu görevi Alman diplomat Herbert Salber yürütmekteydi.

 

 

Azerbaycan

ABD’de Azerbaycan’a karşı yaptırım önerisi

Cumhuriyetçi Christopher Smith ve Demokrat Jim Mcgovern, ABD Kongresi’ne ülkedeki insan hakları ihlalleri gerekçesiyle Azerbaycanlı devlet yetkililerine karşı yaptırım uygulanmasını öngören bir karar tasarısı sundu. Bu haber Ermeni basınında geniş yankı yarattı.

Azerbaycan’daki medya kuruluşları ise yaptıkları araştırmalarla bu iki kongre üyesinin, ABD’deki Ermeni lobi örgütleriyle yakın ilişki içinde olduklarını ortaya çıkardı.

Christopher Smith ve Jim Mcgovern’ın, “Ermeni soykırımı,” Karabağ’daki de facto Ermeni yönetimine mali destek vb. konularda oldukça aktif faaliyet gösterdikleri bilinmektedir.

 

Bakü-Minsk hattında temaslar

9 Ekim’de Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki askeri ve teknolojik işbirliği olanakları konuşuldu.

10-13 Ekim tarihlerinde ise Azerbaycanlı bir parlamenter heyeti Minsk’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz haftalarda da iki ülke heyetleri arasında çeşitli temaslar gerçekleşmişti.

 

Azerbaycanlı barış gücü askerleri Afganistan yolunda

NATO’nun Afganistan’daki barış gücüne katılmak üzere elli Azerbaycanlı askeri personelin Afganistan’a hareket ettiği bildirildi.

Azerbaycan, 2002 yılından bu yana Afganistan’daki NATO Barış Gücü’ne askeri destek sağlamaya devam ediyor. Afganistan’da hali hazırda 94 Azerbaycanlı personel görev yapmakta.

 

 

Ermenistan

Ermenistan Başbakanı ve Belarus Sanayi Bakanı bir araya geldi

Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan ve Belarus Sanayi Bakanı Vitaly Vovk iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması konusunda görüşmek üzere Erivan’da bir araya geldi.

 

Ermenistan Başbakanı Karapetyan’ın Tahran ziyareti

Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan beraberindeki bir heyetle Tahran’da temaslarda bulundu. Temaslarda, bilgisayar teknolojileri, bilim ve sanat alanlarında üç anlaşmanın imzalandığı bildirildi. 

Son dönemde, Ermenistan ve İran arasındaki temaslarda bir artış olduğu gözlemlenmektedir.

 

KGAÖ’nün askeri tatbikatı Ermenistan’da başladı

Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne üye ülkelerin katıldığı Vzaimodeistviye 2017 askeri tatbikatı 9-13 Ekim günlerinde Ermenistan’da gerçekleştirildi. 2500’ün üzerinde personelin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta Rus-Ermeni Ortak Askeri Birliği de yer aldı. 

 

Rusya’dan silah alımında kullanılmak üzere Ermenistan’a 100 milyon Dolar

Rusya, silah alımında kullanılmak üzere Ermenistan’a 100 milyon dolar kredi vermeye karar verdi.

Rusya, 2015 yılında da Ermenistan’a aynı amaçla 200 milyon Dolar kredi vermişti.

 

AB, Ermenistan’la imzalanması beklenen Ortaklık Anlaşması’nın metnini yayınladı

Avrupa Birliği Konseyi, Ermenistan’la imzalanması beklenen Ortaklık Anlaşması’nın metnini yayınladı.

Bu metne https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-12525-2017-ADD-1/en/pdf adresinden ulaşılabilir.

 

 

Gürcistan

Gürcistan ordusunda ihraçlar

Gürcistan Savunma Bakanlığı, 2016-2017 yıllarında yaklaşık 70 personelin uyuşturucu kullanımı ve kumar oynama gibi nedenlerle ordudan ihraç edildiğini açıkladı.

                                                          

Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili anayasa değişikliklerini veto etti

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili, Gürcistan parlamentosunun 26 Eylül’de onayladığı anayasa değişikliği paketini veto etti. Cumhurbaşkanının vetosu sonrası yeniden toplanan parlamento, paket lehine yeniden bir oylama yaptı ve sonrasında aynı paketi Cumhurbaşkanı’na bir kez daha gönderdi. 

Bu gelişme üzerine, Gürcistan’daki AB Delegasyonu, anayasa değişikliği konusunda ülkede geniş çağlı bir oydaşım olmamasından duyduğu üzüntüyü bildiren bir açıklama yaptı. Tiflis’teki AD Büyükelçiliği de benzer bir açıklamada bulundu.

 

NATO Parlamenterler Meclisi, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı “yasadışı işgalini” kınadı

6-9 Ekim günlerinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te toplanan NATO Parlamenterler Meclisi, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı “yasadışı işgalini” kınayan bir karar aldı.

 

Güney-Doğu Avrupa Savunma Bakanlıkları (SEDM) toplantısı Batum’da gerçekleştirildi

ABD, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, İtalya, Karadağ, Romanya, Sırbistan Slovenya, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan içinde yer aldığı Güney-Doğu Avrupa Savunma Bakanlıkları (SEDM) toplantısı Gürcistan’ın Batum kentinde gerçekleştirildi.

SEDM, bölgesel ilişkilerin iyileştirilmesi, savunma alanında işbirliğinin artırılması ve bölge ülkelerinin Euro-Atlantik ile entegrasyonlarının sağlanması amacıyla 1996 yılında oluşturulmuştu.

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten