GÜNEY KAFKASYA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA: 25 EYLÜL-1EKİM 2017
Yorum No : 2017 / 81
03.10.2017
9 dk okuma

GÜNEY KAFKASYA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA: 25 EYLÜL-1EKİM 2017

25 Eylül-1Ekim 2017 Tarihlerinde Güney Kafkasya'da Yaşanan Önemli Siyasi Gelişmeler

 

 

 

 

ABD’nin Michigan Eyaleti Senatosu Karabağ’daki de facto Ermeni yönetimini tanıdı

ABD’nin Michigan Eyaleti Senatosu, Karabağ’daki de facto Ermeni yönetimini tanıyan bir karar aldı. Bu karar, Ermeni basınında coşkuyla karşılanırken, Azerbaycan’ın tepkisini çekti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Michigan Senatosu’nun aldığı kararın Federal Hükümet tarafından belirlenen ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıyan ABD dış politikası ile örtüşmediğine vurgu yaptı.

 

Ermeni Delegasyonu Bakü’de Euronest Parlamenterler Toplantısı’na katıldı

Ermenistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi üyesi iki milletvekili, Euronest Parlamenterler Toplantısı nedeniyle Bakü’ye geldi. Ermeni milletvekilleri Bakü’de verdikleri demeçlerde Azerbaycan’ı “Ermeni karşıtı histeri”  ile suçladı.

Bundan önce de, yine Euronest Parlamenterler Toplantısı nedeniyle 2012 yılında bir Ermeni delegasyonu Bakü’ye gelmiş ve bu delegasyonun üyeleri ve Azerbaycanlı mevkidaşları arasında Dağlık Karabağ konusunda sert tartışmalar yaşanmıştı. 2015’de Erivan’da yapılan aynı toplantıyı ise Azerbaycan boykot etmiş ve Ermenistan’a delegasyon göndermemişti.

Ermeni delegasyonu Bakü’de bulunduğu sırada “Karabağ’ın Kurtuluşu” adlı bir örgüt protesto gösterisi düzenledi.

 

Ermenistan Parlamentosu Başkanı Ara Babloyan Tiflis’e bir ziyaret gerçekleştirdi

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e bir ziyaret gerçekleştirerek burada Gürcü yetkililerle çeşitli görüşmeler gerçekleştiren Ermenistan Parlamentosu Başkanı Ara Babloyan, Ermenistan ve Gürcistan’ın farklı uluslararası entegrasyon politikaları benimsemiş olmalarına rağmen iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine devam edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Azerbaycan

Azerbaycanlı ve Belarus bakanlar görüştü

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ve Belarus Sağlık Bakanı Valery Malashko arasında geçtiğimiz hafta gerçekleşen bir görüşmede Belarus’un Azerbaycan’da ilaç ve eczacılık sektöründe yatırım yapması ve sağlık çalışanlarının eğitimi konuları görüşüldü.

 

Azerbaycanlı ve İranlı yetkililer görüştü

27 Eylül’de Azerbaycanlı ve İranlı yetkililer arasında Bakü’de gerçekleştirilen görüşmede Hazar Denizi’ndeki petrol ve doğal gaz sahalarının geliştirilmesi ve iki ülke arasında enerji konusundaki işbirliğinin artırılması konuları ele alındı.

 

Azerbaycan’da çok  sayıda LGBT birey gözaltına alındı

Geçtiğimiz hafta içinde Bakü’de ellinin üzerinde LGBT bireyin gözaltına alındığı bildirildi. Azerbaycanlı yetkililer, gözaltıların kent sakinlerinin fuhuşa karışanlardan şikayetleri üzerine gerçekleştirdiğini iddia ettiler. Ancak, gözaltına alınanlar ve avukatları bu iddiayı reddetti. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Ekhsan Zakhidov gözaltıları savunarak, bu kişilerin ülkede cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasına neden oldukları şeklinde bir açıklamada bulundu.

Azerbaycan’da eşcinsellik kanunen suç sayılmasa da, LGBT bireylere karşı oldukça yoğun bir baskı ve dışlamanın söz konusu olduğu belirtilmektedir.

 

İlham Aliyev, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev ile görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev arasında Bakü’de bir görüşme gerçekleştirildi.

 

Sekizinci Azerbaycan-Rusya Bölgelerarası Forumu Stavropol kentinde gerçekleştirildi

Azerbaycan-Rusya Bölgelerarası Forumu’nun sekizincisi, Azerbaycan ve Rusya ekonomi bakanlıklarının organizasyonuyla Rusya’nın Stavropol kentinde gerçekleştirildi. 400 delegenin katıldığı forumda endüstri, turizm, sağlık, ticari ilişkiler gibi konular hakkında görüş alışverişi yapıldı.

 

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve NATO Genel Sekreterliği Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi James Appathurai bir araya geldi

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve NATO Genel Sekreterliği Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi James Appathurai 26 Eylül’de Bakü’de bir araya geldi.

 

Azerbaycan, Karabağ’a izinsiz giren dört Türk vatandaşı hakkında yakalama kararı çıkarttı

Azerbaycan geçtiğimiz hafta gerekli belgeler ve Azerbaycan’ın izni olmadan Ermenistan üzerinden Karabağ’a giriş yapan Ufuk Uras, Ali Bayramoğlu, Said Çetinoğlu and Erol Katırcıoğlu hakkında yakalama kararı çıkarttı. Azerbaycanlı kaynaklar, Türk yetkililerin olayı inceledikten sonra adı geçen dört kişinin Azerbaycan’a iadeleri hakkında bir karara varacaklarını söyledi.

Hatırlanacağı üzere, Ermenistan, Karabağ’daki de facto Ermeni yönetiminin uluslararası alanda meşruiyet ve tanınırlık kazanması için son bir kaç yıldan beri yabancıların buraya Azerbaycan’ın izni olmadan girişlerini teşvik etme siyaseti gütmektedir. Buna karşı, yine son yıllarda Azerbaycan’ın Karabağ’a kendi izni olmadan girenler hakkında yasal süreç başlatmaya başladığı gözlemlenmektedir.

 

Ermenistan

Ermenistan Başbakanı ve Irak Tarım Bakanı görüştü

Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan ve Irak Tarım Bakanı Falah Hassan Zeidan arasında bir görüşme gerçekleştirildi.

 

Piotr Switalski: Ermenistan AB ülkelerine vizesiz seyahat için çalışmalara başlamalı

26 Eylül günü bazı açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği diplomatlarından Piotr Switalski,  Ermenistan vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahati için pek çok yasal ve idari düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ve Ermenistan’ın gerekli çalışmalara başlamasının zamanının geldiğini söyledi.

 

2018 yılında Ermenistan’ın savunma bütçesi artırılacak

28 Eylül’de açıklanan 2018 yılı bütçesine göre, 2018 yılında askeri harcamalar için ayrılan bütçenin 246.8 milyar Dram olduğu açıklandı. 2017 yılı bütçesinde bu bütçe 209.8 milyar Dram’dı.  Açıklana 2018 yılı bütçesinin 2017 yılı bütçesine göre 100 milyar Dram daha büyük olduğu görülmektedir.

 

Ermenistan’ın ekonomik tahminleri

Ermenistan Maliye Bakanı Vardan Aramyan yaptığı açıklamalarda, Ermenistan ekonomisinin %3.2 seviyesindeki tahminleri aşarak 2017 yılında % 4.3 oranında büyüme kaydettiğini söyledi. Bakan, ekonomik büyümenin 2018 yılı için %4.5  oranında beklendiğini de belirtti.

Bunların yanında Aramyan, ülkenin dış borcunun ise 2018 yılı sonu itibariyle 7 milyar Dolar seviyesine ulaşmasının beklendiğini, bu rakamın GSMH’nın %60’ına denk geleceğini kaydetti.

 

Combat Brotherhood 2017 askeri tatbikatı

Kolektif Güvenlik Örgütü Teşkilatı’na üye ülkelerin askeri birliklerinin katılacağı Combat Brotherhood 2017 askeri tatbikatının 3-20 Ekim 2017 tarihlerinde Ermenistan, Rusya ve Kazakistan’da gerçekleştirileceği bildirildi. Tatbikata 12.000 askeri personelin katılacağı açıklandı.

 

Gürcistan

Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’dan ortak bildiri

Doğu Ortaklığı Programı’na üye üç ülke olan Gürcistan, Moldova ve Ukrayna parlamentoları ortak bir bildiri yayınlayarak 24 Kasım 2017’de Brüksel’de gerçekleştirilecek Doğu Ortaklığı Programı Zirvesi öncesinde Avrupa Parlamentosu’nun bu üç ülkenin Avrupa Birliği üyeliği perspektifinin benimsendiğine dair bir bildiri yayınlamasını istedi.

 

Gürcistan, Güney Osetya’da etnik Gürcülere ait evlerin yıkılmasını kınadı

Gürcistan, Güney Osetya’nın Eredvi köyündeki etnik Gücülere ait evlerin yıkılmasını eleştirerek, Güney Osetya’daki de facto yönetimin sürdürdüğünü “soykırım ve “etnik temizlik politikasını” kınadı.

Eredevi köyünde 2008’deki Ağustos Savaşı’ndan önce yaklaşık 1000 etnik Gürcü yaşıyordu.

 

Gürcistan ve Almanya Başbakanları Berlin’de buluştu

Almanya’daki seçimlerden sonra seçimin galibi Angela Merkel’le Berlin’de görüşen Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili, Merkel’in seçim zaferinin Avrupa için çok önemli olduğunu söyledi. 

 

Gürcistan basını: Abhazya’daki de facto yönetimin “İçişleri Bakanı” etnik Gürcülerin bölgeden kovulabileceğini söyledi

Gürcistan’da yayın yapan bazı gazeteler, Abhazya’daki de facto yönetimin “İçişleri Bakanı” Aslan Kobakhia’nın sadakatsizlik durumunda etnik Gürcülerin bölgeden kovulabileceğini söylediğini yazdı.

 

Rus sınır muhafızları Abhazya’da

Rus sınır muhafızlarının, Abhazya ve Gürcistan arasındaki “sınır bölgesine” konuşlandırıldı. 21 Ekim’de de Rusya’dan Abhazya’ya askeri teçhizat sevkiyatı yapılmıştı.

 

Donbas ve Transdinyester’deki Rusya yanlıları Güney Osetya’da

1990 yılında Güney Osetya’nın Gürcistan’dan ayrılmasının ilan edilmesinin 27. yılı kutlamalarına Ukrayna’nın doğusundaki Donbas ve Moldova’nın Transdinyester’deki Rusya yanlıları da katıldı.

 

Rusya, NATO’nun Gürcistan’daki faaliyetlerinden rahatsız

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigory Karasin, Cenevre’deki uluslararası bir toplantıda, NATO’nun Gürcistan’daki faaliyetlerinin Güney Kafkasya’daki istikrarı olumsuz etkilediğini ve bu faaliyetlerin bir tehdit unsuru olduğunu söyledi.

 

Gürcistan Parlamentosu yeni anayasayı onayladı

Gürcistan Parlamentosu 26 Eylül’de Gürcistan’ın yeni anayasasını 117’ye karşı 2 oyla onayladı. Oylamaya, muhalefet partilerinin milletvekilleri katılmadı. Yeni anayasanın önemli noktalarının özetlendiği İngilizce bir metine http://civil.ge/eng/article.php?id=30474 adresinden ulaşılabilir.

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Gürcistan raporunu sundu

Birleşmiş Milletler İnsan hakları Yüksek Komiserliği, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 36. Oturumunda Gürcistan raporunu sundu. Bu rapora https://reliefweb.int/sites/reliefweb.int/files/resources/G1724097.pdf adresinden ulaşılabilir.

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten