GÜNEY KAFKASYA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA: 11-17 EYLÜL 2017
Yorum No : 2017 / 73
19.09.2017
5 dk okuma

GÜNEY KAFKASYA’DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA: 11-17 EYLÜL 2017

11-17 Eylül 2017 Tarihlerinde Güney Kafkasya'da Yaşanan Önemli Siyasi Gelişmeler

 

 

 

 

AGİT gözlemcileri Karabağ cephe hattında 

12 Eylül’de AGİT gözlemcileri Fuzuli bölgesindeki Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında taraflara önceden haber vermek suretiyle incelemelerde bulundu.

 

Gürcistan Dışişleri Bakanı ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Erivan’da buluştu

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serzh Sargsyan arasında Erivan’da bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği ve ikili ilşkilerin geliştirilmesi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

Janelizde, Sargsyan’ın yanısıra Ermeni mevkidaşı Eduard Nalbandyan ile de ticaret, ulaşım, enerji, turizm gibi konuların değerlendirildiği bir başka görüşme gerçekleştirdi.

 

AZERBAYCAN

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Alexander Lapshin’i affetti

Azerbaycan’ın izni olmadan Karadağ’a giren, bloğunda Karabağ’ın Azerbaycan’dan bağımsızlığını savunan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i diktatörlükle suçlayan yazılar yazdığı gerekçesiyle Azerbaycan’a girişi yasaklanan, buna rağmen farklı bir pasaportla Azerbaycan’a giriş yapan İsrail, Rusya ve Ukrayna vatandaşı Alexander Lapshin 14 Ocak 2016’da Belarus’ta gözaltına alındıktan sonra iade edildiği Azerbaycan’da üç sene hapse mahkum olmuştu.  

11 Eylül’de İlham Aliyev’in kararıyla Lapshin’in affedildiği açıklandı. Lapshin, salıverilmesinin ardından ülkeyi terk etti.    

 

Gözaltındaki Turan Haber Ajansı Direktörü Mehman Aliyev serbest bırakıldı

24 ağustos’ta gözaltına alınan Turan Haber Ajansı Direktörü Mehman Aliyev serbest bırakıldı.

Azerbaycan’a yeni atanmış olan Azerbaycan’daki AB Delegasyonu Başkanı Kestutis Jankauskas,  AB’nin Aliyev’in serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. ABD’li senatör Richard Durbin Mehman Aliyev’in gözaltına alınmasını gerekçe göstererek Azaerbaycan’a yaptırım uygulanmasına yönelik bir teklif sunmuştu.

Azerbaycan ve İsrail Savunma Bakanları buluştu

Azerbaycan Savunma Bakanı General Zakir Hasanov ve İsrailli mevkidaşı Avigdor Lieberman 11 Eylül’de Tel Aviv’de bir araya geldi.  Görüşmede, bölgesel güvenlik konuları ve askeri teknoloji konusunda fikir alışverşinde bulunuldu.

Bilindiği üzere, Azerbaycan ve İsrail arasındaki askeri ilişkiler oldukça üst düzeyde devam  etmektedir. 

 

Azerbaycan’da 151 kişinin vatandaşlığı iptal edildi

Geçtiğimiz yıl içerisinde terörist örgütlere üye oldukları gerekçesiyle 151 kişinin Azerbaycan vatandaşlığının iptal edildiği açıklandı. Bu kişilerin terör örgütleri saflarında Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren kişiler oldukları belirtildi. 

 

Azerbaycan diaporası temsilcileri Ukrayna Parlamentosu’nu ziyaret etti

Almanya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İsveç, Macaristan gibi ülkelerdeki Azerbaycan diaspora topluluklarının temsilcileri Ukrayna Parlamentosu’nda yetkililerle görüştü.

Ukrayna-Azerbaycan Parlamentolararası Grup temsilcisi Maxim Kuryaçiy, Ukrayna’daki Azerbacan diasporasının ülkeye yaptığı katkıları överken, her iki ülkenin topraklarının bir kısmının işgal  altında olduğunu ifade ederek, iki ülkenin ortak sorunlarına işaret etti. 

 

ERMENİSTAN

Rus üst düzey askeri yetkilisi: Ermenistan, Suriye’ye asker gönderebilir

Erivan’da bulunan üst düzey bir Rus askeri yetkilisi, Ermenistan’ın Suriye’de Rusya önderliğinde oluşturulacak askeri bir koalisyona asker göndermeye prensipte hazır olduğunu söyledi.

Ermeni yetkililer ise konunun Rusya’yla müzakere edildiğini, konu hakkında kesin bir karara varıldıktan sonra açıklama yapılacağını belirttiler.

Rusya, Suriye’de görev yapacak uluslararası bir askeri bir koalisyon önerisini geçtiğimiz Nisanayında BM’de gündeme getirmişti.

 

Ermenistan ve İsrail Parlamentoları Dostluk Grubu üyeleri biraraya geldi

12 Eylül’de Ermenistan ve İsrail Parlamentoları Dostluk Grubu üyeleri Erivan’da biraraya geldi. Sanayi, teknoloji vb. alanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerin değerlendirildiği görüşmede, Ermeni parlamenterlerin 1915 konusunu gündeme getirmeye çabaladıkları görüldü. Bununla ilgili olarak, İsrailli parlamenter Tali Ploskov, sözkonusu olayla ilgili Ermeni halkının duyduğu acıyı anladıkları, ancak konunun “ne yazık ki, siyasi bir renge büründüğü” şeklinde anlamı yoruma açık bir karşılık verdi.

 

Armen Ashotyan: “Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’nden ayrılması söz konusu değil”

İktidardaki Ermnistan Cumhuriyetçi Partisi Başkan Yardımcısı ve Ermenistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başakanı Armen Ashotyan Ermenistan’ın AEB’den ayrılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

 

GÜRCİSTAN

Gürcistan, Rusya ve Abhazya’daki de facto yönetimin ortaklaşa düzenlediği askeri tatbikattan rahatsız

Gürcistan Savunma bakanı Levan Izoria, Rusya ve Abhazya’daki de facto yönetim tarafından Abhazya’da ortaklaşa düzenlenen askeri tabikatın uluslararası normaların ihlali anlamına geldiğini söyledi. Izoria, bu tatbikatın hukuk dışı olduğunu belirterek, Gürcistan’ın tatbikatla ilgili tehdit algıladığını belirtti.

 

 

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten