ALMANYA AVUSTURYA İLE İSTİHBARAT BAĞLARINI KESİYOR
Yorum No : 2018 / 29
02.04.2018
4 dk okuma

Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Brüksel’den yayın yapan bağımsız internet gazetesi EUObserver, geride bıraktığımız günlerde Almanya ve Avusturya arasındaki istihbarat ilişkilerine yönelik bir haber paylaşmıştır. EUObserver’ın haberine göre bir süredir Nazi döneminde olduğu gibi Avusturya’da aşırı sağın yükselişi ile ülkede artan yabancı düşmanlığı sonucu saldırılar baş gösterdiğinden bahsedilmektedir. Sağ popülist söylemler arttıkça benzer saldırıların artma ihtimali de bulunmaktadır. Sağ popülizminin ötesinde saldırılar aşırı sağcıların Nazi dönemi özlemini ortaya koymaktadır. Nitekim 2018’in başından beri Nazi tarzı saldırganlıklar artmıştır. Yalnızca Nazi sempatizanı Avusturya vatandaşları değil, aynı zamanda Avusturya siyasetindeki isimler de aşırı sağ söylemleri benimsemişlerdir. Gerçekten, halktaki yabancı düşmanlığının fitilini ateşleyenler aşırı sağ partilere mensup siyasetçilerdir. Şimdiye kadar işlenen suçlar nedeniyle Almanya Avusturya ile olan istihbarat ilişkilerini bitirme kararı almıştır.

Avusturya İçişleri Bakanlığı aşırı sağ yönelimle ve göçmen karşıtı olan koalisyonun en küçük ortağı Özgürlük Partisi (FPÖ) tarafından kontrol edilmektedir.[1] FPÖ aynı zamanda özel polis birliklerini sokak suçlarını engellemek için sıkı önlemler almaları konusunda görevlendirmiştir. Avusturya’nın başkenti Viyana’da kimliği belirlenemeyen bir saldırgan üç kişiye yönelik bıçaklı saldırıda bulunmuştur. Bu olay şehrin Yahudi yoğunluğu olan bölgesinde yaşanmıştır.[2] Bu olayın yaşandığı sırada başka bir noktada yine başka bir yabancı düşmanlığı sergilendiği bilinmektedir.  Benzer örneklerin son zamanlarda artış gösterdiği Avusturya Nazi sempatizanlarının da boy gösterdiği bir ülke haline gelmiştir.

Alman istihbaratı Avusturya istihbaratı ile ortak çalışmayı gözden geçireceğini belirtmiştir. Çünkü geçtiğimiz Şubat ayında Avusturya’da polisin bağlı olduğu FPÖ daha da ileri giderek Anayasanın Korunması ve Terörizmle Mücadele[3] (Alm. Bundesamt für Verfassungsschutz und Terrorismusbekämpfung, "BVT") çalışanlarının ofislerine ve evlerine baskınlar düzenlemiştir.[4] Almanya’nın çekincesi, yapılan baskınlarda ele geçirilen gizli belgelerin ve bilgi gizliliğinin korunmamasıdır. Dolayısıyla Avusturya istihbaratının güvenilir olmadığı düşüncesi Almanya’yı rahatsız etmektedir.  Avusturya Cumhurbaşkanı söz konusu baskınların “son derece alışılmadık ve rahatsız edici olduğunu” dile getirmiş olsa da FPÖ’lü İçişleri Bakanı medyaya yansıyan aşırı sağ ile ilgili haberlerin gerçekleri yansıtmadığını söylemiştir.

Bu durum Avusturya, AB ve AB halkları için endişe verici bir durumdur. Zaten uzun bir süredir dile getirilen yabancı düşmanlığı, Anti-Semitizm, Müslüman düşmanlığı yeni dönemde Nazi sempatizanlığı şeklinde yorumlanabilecektir. Artık bireylerin özgürlükleri ve inançları değil, resmi yetkililerin hatta ve hatta devletler arası ilişkilerdeki gizlilik etiğinin ihlali söz konusudur. Bu durum AB için son derece tehlikeli bir hal almıştır. Tehlike çanlarının çaldığı bu dönemde Nazizm dönemindeki korkunun yeniden oluşmasından endişe duyulmaktadır. Avusturya’daki bu gelişme bir kez daha bütün dikkatlerin bu konuya toplanması gerektiğini göstermektedir. Almanya bile Avusturya ile istihbarat ilişkilerini kesecek kadar konuyu ciddiye almaktadır. Bu koşullar artık Türklerin, Müslümanların, Avrupa’da yaşamak zorunda kalan tüm yabancıların ve nihayet Avrupa Birliği’nin bu durumu ciddiye almasını zorunlu kılmaktadır.

 


[1] “Germany Casts Doubt On Austrian Intelligence Sharing”, EUObserver, 22 Mart 2018, https://euobserver.com/justice/141406.

[2] Yahya Bostan, “Minorities under attack in Europe”, Daily Sabah, 26 Mart 2018, https://www.dailysabah.com/columns/yahya_bostan/2018/03/26/minorities-under-attack-in-europe.

[3] The Federal Office for the Protection of the Constitution and Counterterrorism ( Bundesamt für Verfassungsschutz und Terrorismusbekämpfung, "BVT")

[4] “Germany Casts Doubt On Austrian Intelligence Sharing”, EUObserver, 22 Mart 2018, https://euobserver.com/justice/141406


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten