SENATÖR MENENDEZ’İN BELİRLİ ZAMAN ARALIKLARIYLA ÇIKAN YOLSUZLUK SKANDALLARINA YENİLERİ EKLENİR Mİ?
Yorum No : 2024 / 2
08.01.2024
3 dk okuma

Politik gücünü Mısır’a çıkar sağlamak için kullandığı iddiasıyla yargılanan ABD'nin New Jersey eyaleti Senatörü Bob Menendez, bu sefer de siyasi etkisini Katar yönetimine yardım etmek için kullanmakla suçlanmaktadır. 

Manhattan'da federal savcılar, Menendez’in siyasi gücünü kullanarak New Jerseyli bir imarcı olan Fred Daibes’in Katarlı bir şeyhin yatırım fonundan destek almasını sağladığını söylemiştir. İddiaya göre Menendez’e nakit para, altın külçeler, Formula 1 biletleri ve tasarım saat gibi rüşvetler verilmiştir[1].

Menendez’in avukatlarından Adam Fee, yönetimin elinde Menendez’e karşı eski veya yeni suçlamaları destekleyecek hiçbir kanıt olmadığını söylemiştir.

Türkiye karşıtlığı ile bilinen New Jersey Senatörü Bob Menendez’in başı Federal müfettişlerin kendisine rüşvet suçlaması yönelttiği Eylül ayından beri derttedir.

Hatırlanacağı üzere, Wael Hana - savcıların New Jersey Senatörü Robert Menendez'e yüz binlerce dolar rüşvet aktaran bir yolsuzluk planının temel taşı olduğunu söylediği Mısır asıllı Amerikalı işadamı - ve diğer iki kişinin Menendez ve Lübnan’ın Beyrut kentinde doğmuş ve anne ve babası Ermeni olan, Lübnan iç savaşı sırasında Yunanistan’a, oradan da Londra’ya kaçtıklarını ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındığını bir programda anlatan eşi Nadine Arslanian’a[2], Mısır’a askeri yardımın devamı da dahil olmak üzere yüklü bir ödeme yaptığı ortaya çıkmıştır. Menendez, Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığından istifa etmiş ancak Senato’dan tamamen istifa etmeye çağıran Kongre üyelerine kulaklarını tıkamıştır.

1 Aralık 2023 tarihinde Pennsylvania Demokrat senatörü John Fetterman – Ermeni diasporası tarafından desteklenen bir diğer Senatör – Senato’ya Menendez’i ihraç etme çağrısını yinelemiştir. Senatör Fetterman ABC’nin “The View” programında Menendez’in gitmesi gerektiğini söylemiştir. 

Bu durum 4 Aralık'ta New York Post gazetesinin Menendez'in evinde bulunan altın külçelerinin 2013'teki bir silahlı soygunla bağlantılı olduğunu bildirmesiyle yeniden kamuoyunun dikkatine sunulmuştur. Toplamda 13 külçe altın ve bazıları senatörün ceketlerinin ceplerine doldurulmuş 566.000 dolar nakit para, FBI tarafından sözde rüşvet planına ilişkin soruşturma sırasında bulunmuştur. The Post, Menendez’in suçlu bulunması halinde 45 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirtmiştir[3].

Counter Punch isimli haber sitesinde yer alan makale iki çelişkili sonuca varmıştır. Demokrat seçmenler ne kadar seçilme ihtimali olan kişilere karşı yabancılaşsalar da bu durumun genel seçimlere etkisi çok az olmuştur[4].

Bütün bağlantılar ve bağlılıklar göz önünde bulundurulduğunda, ABD yetkililerinin yolsuzluklarla adı anılan Senatör Menendez’in Mısır ve Katar gibi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan ve Ermeni diasporası ilişkilerinin de araştırılması sonucunda ellerinin boş çıkmayacağını düşünüyoruz.

 

*Fotoğraf: https://www.thedailybeast.com/bob-menendez-indicted-all-the-dumbest-details-from-the-fbi-case

 


[1] “ABD’li Senatör Menendez’e Mısır’dan Sonra ‘Katar’dan Rüşvet Aldın’ Suçlaması,’ T24, 3 Ocak 2024, https://t24.com.tr/haber/abd-li-senator-menendez-e-misir-dan-sonra-katar-dan-rusvet-aldin-suclamasi,1145813.

[2] “Who is Nadine Arslanian? 5 things to know about indicted wife of Sen. Robert Menendez,” NJ.com, 22 Eylül 2023, https://www.nj.com/politics/2023/09/who-is-nadine-arslanian-5-things-to-know-about-indicted-wife-of-sen-robert-menendez.html.

[3] “High-Handed Corruption: Menendez File,” Counter Punch, 15 Aralık 2023, https://www.counterpunch.org/2023/12/15/high-handed-corruption-the-menendez-file/.

[4] “High-Handed Corruption: Menendez File,” Counter Punch.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten