ERMENİ İDDİALARININ YAHUDİ SOYKIRIMI ARDINDA SAKLANMA ÇABASI
Yorum No : 2018 / 17
21.02.2018
4 dk okuma

Yabancı düşmanlığının iyice arttığı Avrupa’da, sadece Türkler, Müslümanlar, sığınmacılar değil, Yahudiler de yabancı düşmanlığı karşısında endişelenmektedir. Bu endişenin yansımaları son günlerde kendini iyice göstermektedir. Yahudilerin endişe duydukları başka bir konu ise Holokost’un artık eskisi kadar canlı olmamasıdır.

Avrupa Yahudi Kongresi Başkanı (İng. European Jewish Congress – EJC) Dr. Moşe Kantor, Avrupa Parlamentosu’nda Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma etkinliği kapsamında, söz alarak, Yahudi soykırımı hatırasının unutulup gitmesi riskinden duyduğu endişeyi ifade etmiştir. Yahudi karşıtlığının hala Avrupa’nın gerçeği olduğunu vurgulayan Kantor[1], Holokost’un artık Avrupa’da kanıksandığından bahsetmiştir. Holokost’un hatırası kaybolduğu takdirde, soykırım mağdurlarının unutulacağını ve tüm tabuların yıkılacağını sözlerine eklemiştir. Kantor’un Avrupa’daki Yahudilerin geleceğine ilişkin çekindiği başlıca husus da Avrupa’da yükselişe geçen sağ popülizmin rüzgarındaki sağ eğilimli partilerin ırkçı ve anti-Yahudi söylemleridir.

Benzer bir gelişme de İsrail Parlamentosu’nda yaşanmıştır. 14 Şubat 2018 tarihinde horizonweekly.ca haberine göre İsrail Parlamentosu Knesset, Yesh Atid partisi lideri Yair Lipad tarafından İsrail’in sözde Ermeni soykırımının tanınması için sunduğu tasarıyı reddetmiştir. Soykırım tasarısını Knesset’e sunan Lapid, Holokost’u yaşamış bir ülkenin parlamentosunun Ermeni soykırımını ve buna ait bir gün belirlenmesini kabul etmemesinin hiçbir sebebinin olamayacağını söylemiştir. Knesset’teki oylamada Ermeni soykırım iddialarının reddedilmesi de Holokost’un Ermeni soykırım iddiaları ile bir tutulamayacağının bir göstergesidir.

Ermeni soykırım iddiaları Holokost’la bir tutulamaz. Bunu sadece Türkler değil, Holokost’u yaşamış İsrailliler de dile getirmektedir. Buna örnek olarak, Musevi Cemaati’nin haftalık yayını Şalom’un Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas, 1915 olaylarının soykırım olarak nitelendirilmesinin Holokost’un anlamını hafifleteceği görüşünü savunmuştur[2].

Ermeni soykırımı iddiaları savunucuları 22 Nisan 2018’de Times Meydanı’nda bir anma etkinliği hazırlığı içerisindedir. Massis Post’un haberine göre, Soykırım farkındalık ayı Nisan olarak belirlenecek ve Yahudi Soykırımı Anma Günü[3] (Yom HaShoah) anılacaktır. Amerika’daki bu anma etkinliği, kendinden menkul bir tanımlama ile “soykırım” olarak ileri sürülen olayları kapsamaktadır. Oysa Ermeni iddiaları, BM tarafından hukuki bir tanım olan “soykırım” olarak kabul edilmediği için değerlendirilemez. Buna rağmen bu iddiaların ardında ve mağdurları arasında en fazla Ermeni iddiaları destekçileri ön plana çıkmaktadır. Ermenilerin bu şekilde ön plana çıkması da söz konusu anma etkinliğinin bir festival gibi algılanmasına yol açmaktadır. Ermeni diasporası ve Ermeni soykırım iddialarını destekleyenler de durumlarından hoşnut değillerdir. “Soykırım” hukuki terimi ile istedikleri neticeyi alamamış olacaklar ki, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da yeni bir dile ihtiyaç duyduklarını ifade etmiştir[4]. Buna rağmen kendilerini bu anma etkinliğine dahil etme çabaları “soykırım” hukuki tanımının içini boşaltmaktadır.

Sözde Ermeni soykırımı temsilcileri “soykırım” sözcüğü ile talep ettiklerini istedikleri kadar kısa bir sürede elde edemeyince çareyi kanıtlanmış ve hukuken tescil edilmiş bir soykırım olan Holokost’un ardına saklanmakta bulmuşlardır. AVİM, Avrupa Yahudi Kongresi Başkanı Dr. Moşe Kantor’un endişelerini paylaşmaktadır. Ancak rahatsız oldukları gelişmeleri önlemenin bir gereği de “soykırım” tanımının içinin boşaltılmasına neden olabilecek durumların önüne geçmek için hareket etmektir. Soykırım iddiaları ile dikkatleri üzerlerine çekmeye çalışanlar kavramın içini boşaltmakta, Holokost mağdurları ise buna etkili karşılık vermemekle kendi gerçeklerinin sulandırılmasına olanak sağlamaktadır.

 

 


[1] “EJC President warns Europe as Holocaust memory fades”, israelnationalnews.com, 24 Ocak 2018, http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/241102.

[2] “1915’e Soykırım Dersek, Holokost’a Ne Diyeceğiz?,” T24, 14 Şubat, 2015, http://t24.com.tr/haber/1915e-soykirim-dersek-holokosta-ne-diyecegiz,287177.

[3] 26 Ocak tarihi Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Yahudi Soykırımı (Holokost) Kurbanlarını Anma Günü olarak belirlenmiştir. BM’nin Ermeni soykırımı iddiaları için belirlediği böyle bir gün bulunmamaktadır.

[4]  “President Attends 6th Pan-Armenian Armenia-Diaspora Conference,” Official Website of the President of the Republic of Armenia, 18 Eylül, 2017, http://www.president.am/en/press-release/item/2017/09/18/President-Serzh-Sargsyan-took-part-in-Armenia-Diaspora-Conference/.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten