DİASPORA ERMENİLERİ GÜVENİLİR MİDİR?
Yorum No : 2019 / 1
03.01.2019
1 dk okuma

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde bulunan Ermeni Milli Komitesi (ANCA) Eş Başkanı Ara Jeknavorian, Türkiye’yi hedef almış ve Türkiye’nin yasal olmayan yollardan ABD iç siyasetine müdahil olmaya çalıştığını suçlayıcı bir dille iddia etmiştir. 

Türkiye’nin güvenilir bir müttefik olmadığı vurgusu da yapan Jeknavorian suçlamalarına Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleyi, ABD’nin müttefiki Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) bombalamak suretiyle baltaladığı iddialarıyla devam etmiştir. Ancak ABD'nin destek verdiği SDG yapılanmasında terör örgütleri listesinde yer alan iki yapı yer almaktadır. Biri Suriye’deki Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD), diğeri ise Silahlı Yapılanma Halk Koruma Birlikleri (YPG)’dir. Türkiye’nin Suriye’de verdiği mücadele hem IŞİD’e hem de diğer terör örgütleri PYD ve YPG’ye karşıdır. Dolayısıyla, terörle mücadelede en fazla yük yine Türkiye'ye düşmektedir. 

Amerika’da yaşayan ermenileri temsil eden bir derneğin eş başkanının bu sözlerini okuyunca ermenilerin güvenilir bir ortak olup olmadığının sorgulaması gereği hemen ortaya çıkmaktadır. Böyle bir sorgulama Amerika açısından da dersler içerecektir. Nitekim Osmanlı ermenilerinin 1. Dünya Savaşı'nda vatandaşı oldukları ve “sadık millet” olarak kabul gördükleri Osmanlı Devleti’ne karşı düşmanla birlik olup savaşmaları Osmanlı ermenilerinin ne kadar güvenilir olduklarını ortaya koyan tarihi bir gerçektir. Bir devlet güçlü olduğunda yanında yer almak, zayıfladığında “arkadan vurmak” bir karakter özelliği olarak ermenilere ne kadar güvenilebileceği hususunda ipuçları vermektedir. ANCA adına yapılan beyanlar, her seferinde bu gerçeği hatırlatmaktadır. 

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten