TERÖRİSTLERİN KAHRAMANLAŞTIRILMASI ÇAĞI – TERÖRİSTLER İÇİN ANIT MEZAR
Yorum No : 2016 / 69
07.12.2016
4 dk okuma

26 Nisan 2015’te Tunceli’de bir anıt mezar açılmış olduğu haberi geçtiğimiz günlerde kamuoyunun bilgisine gelmiştir. Anıt, Tunceli’nin Nazimiye İlçesi’ne bağlı Aşağıdoluca Köyü’nün Pembelik Barajı’nın kıyısında 26 Nisan 2016’da inşa edilmiştir. Anıtın açılışına Fransa’dan ve Yunanistan’dan Ermeni diasporasının temsilcileri katılmıştır. Bu anıt mezar, üzerindeki isimler ve açılma gerekçesi dolayısıyla kamuoyunda infial yaratmıştır. İsimler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne farklı zamanlarda saldırılar düzenleyen farklı örgütlerin üyelerinden oluşmaktadır. Adı geçen örgütler, Türkiye Cumhuriyeti tarafından terör örgütü olarak ilan edilmiş gruplardır. Bu anıt, Türkiye Cumhuriyeti karşıtlığı ve Ermeni iddiaları propagandasına hizmet etmek üzere inşa edilmiştir. Haberin duyulması üzerine Tunceli’deki bu anıt için Tunceli Valiliği yıkım kararı almıştır[1].

Anıtta ismi bulunan teröristler farklı zamanlarda Türklere yönelik saldırılarda bulunmuş terör örgütü mensuplarıdır. 1898’de Ermeni çetelerinin başını çeken Andranik Ozanyan’dan, bugün faaliyetlerine hala devam eden TİKKO’nun eski militanlarından Armenak Bakırcıyan’a (Orhan Bakır) kadar birçok terör örgütü mensubunun isimlerine yer verilmiştir. 1973 ve 1986 arasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 34 diplomatını dünyanın dört bir yanında şehit eden terör örgütlerinden ASALA’nın elebaşı ve Hocalı’da Azerbaycanlılara karşı saldırıda bulunan Monte Melkonyan da bu isimlerden biridir. 1907 yılında Sason isyanına katılarak çok sayıda Türk’ü katleden Kevork Çavuş da bu isimler arasında yer almaktadır. İsmi geçenler arasında dikkat çeken bir isim de Hrant Dink’tir. Bir cinayete kurban gitmesi ertesinde militan Ermenilerin kahramanlaştırdığı Hrant Dink, öldürülmeden önce Ermenilerin ve Türklerin diyalog kurmaları ve bir uzlaşma sağlamaları gerektiğini savunurken pek çok aşırı Ermeni iddialarının destekçisini karşısına almıştır.

Anıtta Hrant Dink’in adının yer almasının bir diğer sebebinin de TİKKO ile bağlantılı olduğunun ihtimalidir. Tuba Çandar’ın Hrant Dink’in hayatını konu alan kitabı; Hrant Dink: An Armenian Voice of the Voiceless in Turkey’de, Masis Kürkçügil’in 1970’lerde tanıştığı Dink’e dair hatırladıklarını anlatmaktadır. 1974 yılında tanıştıklarını, Dink’in her ne kadar bu konuda ketum olsa da, TİKKO adındaki sol örgütle ilişkili olduğunu hepsinin bildiğini aktarmıştır. TİKKO’nun üyesi mi yoksa sempatizanı mı olduğunu bilmediklerini ama Armenak Bakırcıyan’la çok yakın olduklarını bildiklerini söylemiştir[2]. Diğer bir düşünce de, anıtta Hrant Dink’in adının yer almasının amacının, anıt üzerindeki diğer isimleri aklamak gayreti olasılığıdır.

Ermeni iddialarını savunanların faaliyetlerinin yalnız Türkiye dışında ve Türkiye karşıtı ortamlarda değil, yurtiçinde de gerçekleştirilebildiği, Ermeni iddialarının yüzüncü yılında Tunceli’de bir anıt dikilebilmiş olması ile görülmüştür. Teröristlerin kahramanlaştırılması çağında Tunceli’deki anıtın yıkılması kararı çıkmış olsa da benzer Ermeni propagandası faaliyetlerinin daha dikkatli izlenmesi gerektiği gözler önüne serilmiştir. Böyle bir girişimin ortaya koyduğu asıl ibret verici husus, tarihi olarak birbirleriyle ne kadar kanlı bıçaklı bir geçmişse sahip olsalar da, bu terör gruplarının Türkiye ve Türk düşmanlığı paydasında geçmiş hesapları bir kenara bırakıp işbirliği yapabilmeleridir.

 


[2] Çandar, Tuba. Hrant Dink: An Armenian Voice of the Voiceless in Turkey. 2016, s. “Hrant and I first met in 1974. He was very tight-lipped about it, but we all knew he was linked with a left-wing organization known as TİKKO. We didn’t know if he was a member or just a sympathizer, of course, but we knew that he was very close to Armenak Bakır. It was at around that time Armenak’s other name, Orhan Bakır, began circulating among the leaders of TİKKO, but never got to know him.”


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

   • Okur yorumu - Ek bilgi

    Monte Melkonyan'ın (Avo) aynı zamanda Atina Atşemiz Galip Özmen ve 14 yaşında ki kızı Neslihan Özmen'in de katili olduğunu yazabilirdiniz.

    11.12.2016

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten