TERÖR ÖRGÜTÜ ASALA BİR BİLDİRİ DAHA YAYINLADI
Yorum No : 2021 / 28
06.05.2021
3 dk okuma

Son zamanlarda Ermeni terör örgütü ASALA’ya (İng. Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia / Tür. Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu) ilişkin haberler dikkat çekmektedir. Yalnız 2021’in başından beri AVİM olarak ASALA ile ilgili çok sayıda haber paylaştık, yazı kaleme aldık. Bu haberler Ermenice yayınladıkları bildirilerle ve Ermenistan’ın üst düzey askeri yetkililerine yönelik yazdıkları mektuplarla ilgiliydi. Terör örgütü ASALA yine bir bildiri ile gündeme gelmiştir. 

Ermeni terör örgütü ASALA 20 Ocak 2021 tarihinde Prag merkezli bir Ermeni dergisinde Ermenice olarak bir bildiri yayınlamıştı. Bildiride genel olarak; Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye’nin içinde bulunduğu üç hedef belirlendiği anlaşılmaktadır. Bildiride, 2020’de yaşanan İkinci Karabağ Savaşı’nda Ermenistan’ın uğradığı hezimetin sorumluluğu isim verilmeden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’a yüklenmiştir. Dağlık Karabağ’daki sözde devletin ve söz konusu sözde devletin garantörü Ermenistan’ın varlığının mevcut yönetim yüzünden tehlikeye atıldığı ifade edilmektedir. ASALA bildiride açık bir şekilde Ermenistan siyasetinde etkin bir rol üstlenmek istediğini ifade etmiştir.

Terör örgütü ASALA, 24 Nisan 2021 tarihinde yine Ermenice bir bildiri yayınlamıştır. Bildiride özetle Ermenilere çağrıda bulunulmakta, Türkiye’nin “karşılıklı iş birliği” sözlerine itibar edilmemesi vurgusu yapılmaktadır. Bildirinin tehdit olarak algılanmaması gerektiği, çağrının Ermeniler için kardeşliğe davet ve gözlerini dört açma konusunda bir uyarı olduğu yazılmıştır. Tehdit olarak algılanmaması gerektiği söylense de ASALA’nın cevabının orantısız olacağı söylenmiştir. ASALA’nın bildirisi, “tam bir Ermenistan”ın inşası için mücadele edeceklerini söyleyerek tamamlanmıştır[1].

Daha önce ASALA’nın yazdığı mektup, 44 gün süren Karabağ Savaşı’ndaki mağlubiyetin neden olduğu öfke ile yazılmış, ASALA militanı Vazgen Petrosyan, Ermeni siyaset insanlarını, askeri yetkilileri ve Karabağ’ı işgal eden sözde devletin sözde başkanını hedef almıştır[2].

ASALA, JCAG (İng. Justice Commandos of the Armenian Genocide / Tür. Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları) ve ARA (İng. Armenian Revolutionary Army / Tür. Ermeni Devrimci Ordusu) 1973 ve 1990 yılları arasında çok sayıda Türk diplomatını, Türk vatandaşını ve yabancı pek çok kişiyi katletmiştir. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 2021 tarihinde yayınladığı metin yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Çok kısa bir süre önce, 1982 yılında Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı katleden Hampig Sassounian’ın tahliye edilmesi kararı verilmiştir. Terörist Sassounian’ın pişman olmadığını her fırsatta dile getirdiği de bilinmesine rağmen bu karar çıkmıştır. Türkiye karşıtı propagandalar da bu süreçten sonra hız kazanmıştır. Geçtiğimiz günlerde sayıları kırk civarında olan Ermeni saldırganlar Fransa’da Türk bir aileye saldırmıştır. Belçika’da gazetelerde diplomatlarımızın 24 Nisan’a ilişkin asılsız ifadelere cevap teşkil edebilecek metinler sansürlenmiştir. Tarihte Batılı devletlerin desteklediği grupların dizginlenemediğini gösteren üzücü saldırılar sonucunda kendilerinin de yara aldıkları bilinmektedir.  

 

[1]  ԱՍԱԼԱ-ն հայտարարություն է տարածել

Источник: https://ipress.am/hy/page/asalan-karevor-haytararutyun-e-taracel

[2] Hazel Çağan Elbir, “Ermeni Terörü Yeniden Yüzünü Göstermeye Başladı – 2”, avim.org.tr, 22 Şubat 2021, https://avim.org.tr/tr/Analiz/ERMENI-TERORU-YENIDEN-YUZUNU-GOSTERMEYE-BASLADI-2


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten