ERMENİ ARAŞTIRMALARI ÖZEL SAYISI - “TÜRKİYE-ERMENİSTAN İLİŞKİLERİNİN GÜNCEL DURUMU” ÖMER ENGİN LÜTEM
Yorum No : 2015 / 106
04.08.2015
2 dk okuma

Ermeni Araştırmaları Dergisi’nin “Ermenilerin Sevk ve İskânının 100ncü Yılı” başlıklı bu özel sayısında AVİM Onursal Başkanı, Emekli Büyükelçi Ömer Engin Lütem’in “Türkiye-Ermenistan İlişkilerinin Güncel Durumu” başlıklı uzun bir makalesi yer alıyor.

Lütem yazısında Türkiye-Ermenistan Protokollerinin imzalanmasından 2014 yılının sonuna kadar geçen süre içinde iki ülke ilişkilerinin güncel durumu kapsamlı olarak incelemiş, ilişkilerde görülen ve genelde olumsuz olarak nitelendirilebilecek gelişmeleri ayrıntılı olarak açıklamıştır. Ancak güncel ilişkilerin daha iyi anlaşılabilmesi ve yorumlanabilmesi için Ermenistan’ın bağımsızlığını yeniden kazandığı 1991 yılından Protokollerin imzalanmasına kadar geçen süreçte iki ülke ilişkilerinin bir özetini de yapmıştır. Böylece Türkiye ve Ermenistan’ın aralarındaki sorunlara yaklaşımlarındaki farklılıkları ortaya konmuştur.

Ermenistan’ın 1991 yılında bağımsız olmasından bu yana Türkiye’nin Ermenistan’la normal, sürdürülebilir ve dostluk çerçevesinde ilişkiler kurmak istediğini ve bunun içinde bilinen mevcut sorunların en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini belirten Lütem, Ermenistan’ın ise revizyonist denebilecek bir politika izlediğini, yüz yıl öncesine dayalı iddialarını ileri sürmek ve Karabağ sorununda çözümden yana olmamak suretiyle iki ülke ilişkilerinin düzelmesine engel olduğunu ifade etmektedir. Sınırların açılmasını ve diplomatik ilişkilerin kurulmasını isteyen Ermenistan’ın bu tutumuyla isteklerine ulaşılamayacağı açıktır.

Bu sürecin esasında Ermenistan’a zarar vereceğini ifade eden Lütem, Ermenistan’ın bu şekilde ihtiyaç duyduğu sınır kapısının açılmasının sağlayamayacağını, ayrıca Güney Kafkasya’da bölgesel projelerden de dışlanacağını belirtmektedir. Bu yüzden mevcut sorunların çözümü için Ermenistan’ın milliyetçi, talepçi ve intikamcı zihniyetinden kurtulması gerektiğini ancak bunun kısa ve orta vadede olası olmadığını, dolayısıyla sorunların önümüzdeki yıllarda süreceğini ifade etmektedir. Ermeni soykırım iddialarının etkisinin giderek zayıfladığını belirten Lütem’e göre, gittikçe Rusya’nın etkisi altına giren Ermenistan’a gelecekte duyulan ilgi ve Batı tarafından verilen destek azalacaktır.

 

Dergiye abone almak veya yeni sayı temini için şu formu doldurup faks, posta veya eposta ile aşağıdaki adrese ulaştırınız.

 

YILLIK ABONELİK ÜCRETİ POSTA DÂHİL 25 TL

İSTEME ADRESİ: Süleyman Nazif Sok. No:12/B D:3-4 06550 Çankaya/ANKARA

Banka Hesabı: Terazi Yayıncılık, Garanti Bankası-Çankaya/Ankara Şb. 181/6296007

Posta Çeki Hesabı: Terazi Yayıncılık, Ankara/Çankaya/Merkez 5859221

IBAN NO: TR960006200018100006296007

Tel: 0 312 438 50 23-24

Faks: 0 312 438 50 26

E-posta: teraziyayincilik@gmail.com

 

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten