"ULUSLARARASI SUÇLAR VE TARİH / INTERNATIONAL CRIMES AND HISTORY (UST / ICH) DERGİSİ"NİN 23’ÜNCÜ SAYISI YAYINLANMIŞTIR
Paylaş :
PDF İndir :

27.09.2022


"Uluslararası Suçlar ve Tarih / International Crimes and History  (UST / ICH)" dergisinin 23’üncü sayısı yayınlanmıştır.

Dergi, yayın hayatının 16’ncı yıldönümünü kutlamaktadır.

Son dört yıl içinde UST/ICH, zengin yayın mirasına uygun olarak, yayın platformuna birtakım yenilikler getirmiştir. Bu tür uygulamalara bu yıl da devam edilmiştir. Bu bağlamda, UST/ICH’nin 23’üncü sayısına, Bilimsel ve Teknolojik Çalışmalar başlığı eklenmiştir. Ayrıca 23’üncü sayıda, Uluslararası Hukuk ile Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Bilim ve Teknoloji Çalışmaları konularının birleştirilmesine çalışılmıştır.

Dergide yer verilen bir yorum makalesi, " Azınlıklar Hukuku " olgusunu ele almaktadır. Makale, "Azınlıklar Hukuku" terimini, tanımını ve modern çağdaki önemi bağlamında, özlü biçimde ortaya koymaya çalışmaktadır. “Uluslararası Mahkemelerdeki Davalar” bölümünde yer verilen makale, sahada sona erip, şimdi mahkeme salonlarına taşınan İkinci Karabağ Savaşı’nı irdelemektedir.

UST/ICH Dergisinin 23’üncü sayısında, konu alanlarının genişletilmesi kapsamında, “Kadın ve Çocuklara Karşı Şiddetin Önlenmesi” başlıklı özel bir bölüm bulunmaktadır.

Özel bölümde, ilk makale, çocukların terör örgütleri içindeki varlığını ve insan kaynağı profillerini araştırmaktadır. İkinci makale, çocuk ticareti konusunu ele almaktadır. Bir diğer makale ise, çatışmanın evriminde kadının özgün konumu incelenmektedir.

Bilimsel ve Teknolojik Çalışmalar başlığı altında sunulan araştırma makale, Kripto para birimleri, elektronik para birimleri ve blok zinciri finansal teknolojileri (Fintech) ile ulusal hükümetlerin bunlara nasıl belirli düzenlemeler getirmeye çalıştıklarını ele almaktadır. Rapor kısmında sunulan makale, çevre, güvenlik ve çatışma arasındaki bağlantıları incelemektedir.

Dergide ayrıca,  Hans Barth’ın “Ey Türk Uyan” isimli kitabı hakkında bir inceleme yazısı yer almaktadır.

23’üncü sayı dahil, UST / ICH Dergisi'nin bütün sayılarının elektronik sürümlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmektedir:

https://avim.org.tr/tr/Dergi/Uluslararasi-Suclar-ve-Tarih-International-Crimes-and-History/23

UST / ICH Dergisi'nin, dergipark bağlantısına da keza aşağıdaki adresten erişilebilmektedir:

https://dergipark.org.tr/en/pub/ustich

Derginin basılı nüshasını satın almak isteyenler, bizlere, e-posta (honalp@avim.org.tr) veya telefon (+90 312 438 50 23) ile ulaşabilirler.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten