KIRGIZİSTAN, ORTA ASYA VE RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARLARI TOPLANTISINA KATILDI
Paylaş :
PDF İndir :

22.05.2020


Kabar (21 Mayıs 2020)

Bişkek

 

Kırgızistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Nuran Niyazaliyev, video konferans yöntemiyle Orta Asya ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları düzeyinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda katılımcılar, ülkelerdeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin yayılması ile ilgili durumu görüştü.

Video konferans katılımcıları ayrıca, sosyo-ekonomik sonuçların üstesinden gelmek ve vatandaşların hâkim mücbir sebep koşullarında kalma koşullarını hafifletmek de dâhil olmak üzere, devletlerin bu yeni tehditle mücadele çabaları konularını ele aldı.

Toplantıda konuşan Niyazaliyev, tüm dünyanın yeni Kovid-19 tehdidi ile karşı karşıya olduğu koşullarda, bu fenomenle mücadele etmek ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için çabaları birleştirmek ve ortak eylemler geliştirmek gerektiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı, kapsamlı ticaret ve ekonomik işbirliğini daha da geliştirmeye, transit yük taşımacılığı için özel bir “yeşil koridor” mekanizması oluşturmaya, bölgede güvenliği sağlamaya ve modern zorluklara ve tehditlere karşı önlemleri pekiştirmeye yönelik yoğunlaşmanın önemine dikkat çekti.

http://tr.kabar.kg/news/k-rg-zistan-orta-asya-ve-rusya-d-i-leri-bakanl-muste-arlar-toplant-s-na-kat-ld/
Henüz Yorum Yapılmamış.