MACARİSTAN: AVRUPA ADALET DİVANININ SIĞINMACILAR KARARINDAN MEMNUN OLMASAK DA UYACAĞIZ
Paylaş :
PDF İndir :

22.05.2020


EuroNews (21 Mayıs 2020)

 

Avrupa Birliği'nin (AB) en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanının sığınmacılar kararına uymayacaklarını belirten Macaristan 'fikir değiştirdi'. AB demokratik prensiplerini sürekli olarak ihlal etmekle suçlanan hükümet, verilen karardan memnun olmamasına rağmen Sırbistan sınırındaki sığınmacı kamplarını kapatacaklarını açıkladı.

Avrupa Adalet Divanı, geçtiğimiz hafta Macaristan'ın, sığınmacıları Sırbistan sınırındaki kampta 4 haftadan fazla tutmasının hukuk ihlali olduğuna hükmetmiş, Macaristan Başbakanı Başdanışmanı György Bakondi ise yaptığı açıklamada Macaristan'ın sığınmacılar için Sırbistan sınırına inşa ettiği kampın iyi işlediğini ve bu konuda değişiklik yapmayacaklarını dile getirmişti.

Konuyla ilgili son açıklama ise Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas'tan geldi. Gulyas, Macaristan'da iltica başvurusunda bulunmak isteyen sığınmacılar için Sırbistan sınırına inşa edilen kampların kapatılacağını ve başvuruda bulunmak isteyen kişilerin Macaristan'ın dış temsilciliklerinde iltica başvurusunda bulunabileceklerini söyledi.

 

Devamı için tıklayınız
Henüz Yorum Yapılmamış.