‘ERMENİ SOYKIRIMI’ İFADESİNİ KULLANDIRTMAYAN UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI VASİLİY BODNAR’A DESTEK
Paylaş :
PDF İndir :

10.08.2020


UKR Haber (9 Ağustos 2020)

 

Ukrayna Meclisi Verkhovna Rada üyesi Darya Volodina, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasiliy Bodnar’ın devlet yetkililerine bir mektup göndererek Ukrayna’nın “Ermeni soykırımını” tanımadığını ve “24 Nisan 1915’te Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşanan trajik olaylar” ifadesini kullanmalarını gerektiğini belirtmesi üzerine bir dava açmıştı.

Vasiliy Bodnar, Ermenistan’ın Rusya’nın dış politikasını her zaman desteklediğini ve uluslararası toplantılarda Ukrayna için önemli kararlara karşı oy kullandığını da sözlerine eklemişti. Sonuç olarak Bodnar, Ukraynalı yetkililerden “Ermeni Soykırımı” nın 105. yıldönümü anma törenine katılmamalarını ve “Ermeni soykırımı” terimini kullanmamalarını istedi.

Bu gelişmelerle ilgili Ukrayna Milletvekili “Ukrayna-Ermenistan” Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Darya Volodina “Dışişleri Bakanlığı’nın bazı çalışanlarının okuma yazma bilmediğini” belirterek, soykırım iddiasının ABD, Fransa, Kanada, Almanya, İtalya ve Hollanda tarafından kabul edildiğini hatırlatmıştı ve konuyu yargıya götürmüştü.

Hatırlatmak gerekir ki, Daria Volodina’nın “Ermeni soykırımı”nı anma önerisi daha önce Ukrayna’nın Verkhovna Rada’sı tarafından reddedilmişti.

Açılan dava üzerine TURKSİD Ukrayna Uluslararası İşinsanları Derneği Başkanı İsmet Yüksel bir açıklama gönderdi. İsmet Yüksel, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasliy Bodnar’ın yanından olduklarını ve Darya Volodina’yı da kınadıklarını söylemiştir. Açıklamanın tam metni şu şekildedir:

"Ukrayna ve Türkiye arasında dostluğun her geçen gün artması, başta ticari ve savunma alanları olmak üzere bir çok alanda stratejik ortaklık anlaşmaları, Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Kırım işgalini kabul etmediğini en yüksek seviyede ve her ortamda tekrar etmesi bazı ülkeleri rahatsız ettiği muhakkaktır. Türkiye ve Ukrayna arasındaki bu güçlü dostluğu hazmedemeyen güçler Ukrayna’da da kukla Ermeni lobisini kullanarak gündem yaratarak iki ülke arasındaki güçlü dostluğun bozulmasını arzu etmektedirler.

Tarihi gerçekleri işlerine geldiği gibi yorumlayan, kendini bilmez Ukrayna’daki kukla Ermeni lobisi, sözde Ermeni soykırımını sürekli gündemde tutmak istemektedir.

Ukrayna Parlamentosuna son 10 yılda sözde Ermeni tasarısının kabulü için birçok tasarı sunulmuş, Parlamentoda bulunan Türkiye’nin dostları sayesinde, kukla Ermeni lobisi ve arkasındaki malum ülke çirkin emellerine bu zamana kadar ulaşamamış, güçlü Ukrayna-Türkiye dostluğunu bozmaya muvaffak olamamışlardır.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Vasili Bodnar Nisan ayında, Ukrayna makamlarına yazı göndererek sözde Ermeni soykırımı ile ilgili hiç bir tedbire katılmamalarını, yazılı ve sözlü sözde “Ermeni soykırımı” cümlelerini kullanmamaları konusunu tebliğ etmiştir. Ukrayna devletinin yetkilisi olarak, Sayın Bodnar’ın Türkiye-Ukrayna dostluğu adına yapmış olduğu bu hak ve adaletli, şık hareketinin üzerine Daria Volodina isimli Ermeni asıllı bir milletvekili Sayın Bodnar hakkında dava açmıştır. Daria hanıma, Sayın Bondar’ın yapmış olduğu tebliğinin şahsı adına değil, Ukrayna Devleti adına yaptığını hatırlatmak isteriz. Ayrıca, Ukrayna Milletvekilliği gibi kutsal bir görevi ifa eden Daria hanım, Türkiye- Ukrayna dostluğunu zedeleyici hareketler yerine, Ukrayna toprak bütünlüğüne saldırarak tüm uluslararası hukuku çiğneyerek Kırım’ı işgal eden Rusya Federasyonunun yanında yer alan Ermenistan’ı uyarmasını, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için çalışmalarda bulunmasını ve Ukrayna milletvekiline yakışır bir pozisyon takınmasını, Ukrayna’nın refahı ve Ukrayna toprak bütünlüğünü koruyucu çalışmalar yapmak istemiyorsa gidip Rusya veya Ermenistan’da milletvekilliği yapmasını tavsiye ediyoruz.

TURKSİD Ukrayna Uluslararası İşinsanları Derneği ve derneğimize üye Ukraynalı, Türk, Kırım Tatar, Azerbaycanlı, Ahıska Türkü, Gagauz Türkü işinsanları olarak Ukrayna ve Türkiye arasındaki dostluğu zedeleme ve gündem yaratmak için yapılan bu tür çirkin hareketlerin nafile bir çaba olduğunu bilmeyen Daria Volodina’yı kınıyor, Sayın Bodnar’ın bu davada yalnız olmadığını ve her daim yanında olacağımızın bilinmesini bildirmek istiyoruz."

https://www.ukrhaber.com/blog/ermeni-soykirimi-ifadesini-kullandirtmayan-ukrayna-disisleri-bakan-yardimcisi-vasiliy-bodnara-destek/?doing_wp_cron=1597047140.7194080352783203125000#.XzEAzMLVLIU
Henüz Yorum Yapılmamış.