KAZAKİSTAN VE TÜRKİYE HAVA KURTARMA KONUSUNU GÖRÜŞTÜ
Paylaş :
PDF İndir :

10.08.2020


Golden Bridge News (9 Ağustos 2020)

 

Ankara’da, Kazakistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yeraly Togzhanov liderliğindeki Kazakistan Cumhuriyeti heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Zhomart Tokayev’in talimatıyla, Kazakistan Cumhuriyeti heyeti, Türkiye ile arasındaki uluslararası havanın restorasyonu konusunu ele aldı.

Taraflar koronavirüs hastalığının yayılmasını önlemek ve iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirmek için ortak önlemler almayı kabul etti.

Ayrıca Kazakistan tarafı, salgın sırasında ülkemize verdiği destekten dolayı Türk hükümetine teşekkürlerini iletti.

Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Alexey Tsoi, COVID-19 ‘de ülkedeki mevcut durum hakkında Türk tarafına bilgi verdi. Kazakistan’daki durumun istikrarlı ve kontrol altında olduğunu kaydetti.

Görüşmelerin sonuçlarına göre Sağlık Bakanı F. Koca, Türkiye’de Koronavirüs Hastalığı Karşıtı Bilim Konseyi’nin bir sonraki toplantısının gündeminde, Kazakistan’daki pozitif dinamiklerin devamı göz önüne alınarak sorunun yakında çözüleceğine inanıyordu.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhsin Tleuberdi, 7 Ağustos’ta, Kazakistan ve Türkiye arasındaki hava uçuşlarının askıya alınması konusuna ilişkin, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çhavuşoğlu ile bir araya geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanı, bu kararın kardeş ülkelerin ikili ilişkileriyle alakası olmadığını ve istikrarlı uçuşların yeniden başlatılma kararının TR Devlet Komisyonu’nun bir sonraki toplantısında değerlendirileceğini söyledi.

Ayrıca, Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Ufuk Ekici’ ye davet edildi ve bu tür kararlar hakkında Kazakistan Hükümetine bilgi verilmesini istedi.

http://www.goldenbridgenews.com/kazakistan-ve-turkiye-hava-kurtarma-konusunu-gorustu/
Henüz Yorum Yapılmamış.