OTTOVA’DAKİ ANIT
Yorum No : 2012 / 32
24.09.2012
2 dk okuma

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 20 Eylül’de Ottova’da, Kanada Dışişleri Bakanını John Baird’in de hazır bulunduğu bir törende, 1982 yılında bu kentte Ermeni teröristleri tarafından şehit edilen Büyükelçiliğimiz Askeri Ataşesi Albay Atilla Altıkat için inşa edilen bir anıtın açılışını yaptı.

Türk diplomatları ile yurt dışındaki diğer Türk görevlileri ve aileleri 1973 yılında başlayan ve 1980’lerin sonuna kadar süren bir dönem içinde Ermeni teröristlerin saldırısına uğramış, 31 kişi şehit olmuş onlarca kişi de yaralanmıştı. Teröristlerin Türk diplomat ve görevlilerini hedef almalarının başlıca nedeni onların Türkiye’yi temsil etmesiydi. Diğer bir deyimle bu kişilerin şahsında Türkiye’ye saldırılıyor ve Türkiye’ye zarar veriliyordu. Bu nedenle, olanaklar ölçüsünde yüksek rütbeli görevliler hedef alınıyordu. Nitekim şehit edilenler arasında 5 büyükelçi, 5 başkonsolos ve 1 askeri ataşe (Albay Altıkat) bulunmaktadır. Ana hedef Türk resmi temsilcileri olmakla beraber Ermeni teröristler gerektiğinde resmi sıfatı bulunmayan Türk ve yabancılara da saldırmaktan çekinmemişler ve bunlardan 39 kişinin ölümüne ve 500 kadar kişinin de yaralanmasına neden olmuşlardır.

O yıllarda Türkiye’de çok tartışılan bu terör olayları, başta işlendikleri ülkeler olmak üzere yabancı ülkelerde az yankı bulmuş, yakalanabilen teröristler de nispeten az cezaya çarptırılmış ve bunlardan bir kısmı serbest kaldıktan sonra Ermenistan’a gidip yerleşmiş ve genelde kahraman muamelesi görmüşlerdir.

Söz konu terörün sona ermesinden sonra soykırım iddiaları ve Ermeni talepleri Türkiye kamuoyunu işgal etmeye devam etmiş olmakla beraber bu cinayetler arka plana düşerek unutulma sürecine girmiştir. Ancak başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere resmi makamlar bu şehitlerin anılmasına daima özen göstermişlerdir.

Buna karşın bu cinayetlerin işlendiği ülkelerin makamları şimdiye kez bu konuda değil bir anıt dikilmesi, bir plaket konması için dahi isteksizlik göstermişlerdir. Bunun tek nedeni o ülke vatandaşı olan Ermenilerin karşı çıkmasıdır. Bu direncin Kanada’da kırılmış olması önemli bir olaydır ve ümit ederiz ki şehitlerimizin diğer ülkelerde de (ABD, Fransa, İspanya, Portekiz, Belçika, Hollanda, Yunanistan, Bulgaristan, İsviçre, Sırbistan, Lübnan, Avusturya, Avustralya, İran ve Vatikan) gerektiği gibi anılmalarını sağlayacak yeni bir sürecin başlangıcıdır.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten