ERMENİ SOYKIRIMI FİLMLERİ BEĞENİLMİYOR
Yorum No : 2014 / 73
08.09.2014
3 dk okuma

Fatih Akın’ın “Kesik” (The Cut) adını verdiği filmi, Türk basının bir kısmının ümitlerinin aksine Venedik Film Festivali’nde hiçbir ödül alamadı. Bunda kuşkusuz bu zor konuyu gerektiği gibi işleyememesi başlıca nedendir.  Bunun yanında Festival Jürisi, 2015’in arifesinde Ermeni soykırım iddialarını işleyen bir filmin propaganda ağırlıklı olduğunu dikkate almış ve siyasi bir tartışmaya karışmak istememiş de olabilir. 

2000’li yıllarda Ermenilerin soykırım görüşlerini yansıtan diğer filmlerin de başarısız olduğunu hatırlıyoruz. Bunların başında Atom Egoyan’ın Ararat Filmi gelmektedir.  Sanat filmleri alanında bazı ödülleri bulunan Egoyan'ın 2002 yılında senaryosunu yazıp çektiği bu film, içerdiği dehşet sahneleri yanında karmakarışık hikâyesi nedeniyle de seyirciler tarafından beğenilmemişti. Ermeni asıllı İtalyan yazar Antonia Arslan’ın bir kitabına dayanılarak 2007 yılında tanınmış İtalyan rejisörleri Taviani kardeşler tarafından çekilen “Tarla Kuşu Çiftliği” filmi de tüm gayretlere rağmen hiçbir ödül alamamış ve yeterli seyirciyi toplayamamıştı. 

“Kesik”in kamuoyunda adının duyulması için aylar öncesinden çaba harcandığını görüyoruz. Önce Cannes Film Festivali’nde gösterileceği öne sürülmüş sonra Fatih Akın filmini geri çekmiştir. Bunun bazı baskılar ve aldığı tehditler nedeniyle yaptığına dair basında haberler görülmüştür ancak kimin baskı yaptığı veya tehdit ettiği açıklanmamıştır. Venedik Film Festivali'nden kısa süre önce de tehditler alındığı teması yeniden gündeme gelmiştir. Ayrıca Fatih Akın’ın Hrant Dink hakkında bir film yapmak istediği ancak bu rolü oynayacak Türk bulamadığı yolundaki sözleri de bu tehdit temasının kullanılmaya devam edildiğini göstermiştir.

Basına gelince, yabancı ülkeler basınında “Kesik” filminin tanıtılmasından sonra çıkan yazılar genelde olumsuzdur ve Venedik Film Festivali’nde bir ödül kazanamayacağının işaretini vermiştir. Buna karşın Türkiye’deki yazılar genelde olumludur ve bu kez, Ermeni soykırım iddialarını canıgönülden destekleyen liberal aydınlar yanında, büyük gazetelerden bazı yazarların da filmi övdükleri ve mutlaka Türkiye’de gösterilmesini istedikleri görülmüştür.  “Kesik”  bu derecede desteklenmesine karşı Festival’e kabul edilmiş diğer Türk filmi olan Kaan Müjdeci’nin “Sivas”ına pek ilgi gösterilmemesini açıklamak zordur.  Acaba bu yazarlarımıza göre bir filmin değerli olması için mutlaka siyasi bir niteliği veya siyasi bir mesajı olması mı gerekmektedir?  Bu arada “Kesik” hiçbir ödül almazken “Sivas”a Jüri Özel Ödülü verildiğini memnuniyetle belirtelim. 

Ermenistan gelecek yıl 1915 olayların yüzüncü yıl dönümünde soykırım iddialarının geniş bir şekilde tanınmasını sağlamak için büyük bir çaba içindedir. Bu amaçla kurulmuş ve Başkanlığını bizzat Serj Sarkisyan’ın yaptığı bir devlet komitesi yapılacak etkinlikleri planlamaktadır. “Kesik” filminin Venedik’teki başarısızlığı 100. yıl için öngörülen etkinlikler bakımından kötü bir başlangıç olmuştur. 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten