AVİM’İN DÜZENLEDİĞİ GÜNEY KAFKASYA’DA GÜVENLİK VE İSTİKRAR KAYGILARI BAŞLIKLI KONFERANS
Yorum No : 2015 / 84
17.06.2015
2 dk okuma

AVİM

18.06.2015

 

AVİM’in düzenlediği Güney Kafkasya’da Güvenlik ve İstikrar Kaygıları başlıklı konferans 12 Haziran 2015 Cuma günü Ankara Hilton Otel’de gerçekleştirilmiştir. NATO Kamu Diplomasisi Dairesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen bir günlük konferansta, Türkiye’deki yabancı misyon temsilcileri ve büyükelçiler, Türk Dışişleri Bakanlığı’nda görevde olan ve emekli diplomatlar, akademisyen ve uzmanlar dinleyiciler arasında yer almıştır. 

Konferansın açılış konuşmasını yapan AVİM Başkanı Alev Kılıç, küresel jeopolitik bağlamda Güney Kafkasya’nın bölgesel ve ikili ilişkiler bakımından önemi ve rölü hakkında bir sunum yapmıştır.   

Oturum başkanlığını Abant Izzet Baysal Üniversitesi İİBF Dekanı ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) başkan yardımcılarından Prof.Dr. Kamer Kasım’ın yaptığı ilk oturumda, Ermenistan’da faaliyet gösteren Bölgesel Çalışmalar Merkezi başkanı Richard  Giragosian, Gürcistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Başkanı ve Uluslararası Karadeniz Üniversitesi öğretim üyesi Nika Chitadze, İstanbul merkezli Hazar Strateji Enstitüsü uzmanlarında Efgan Nifti ve Kadir Has Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Mitat Çelikpala, Güney Kafkasya’daki ülkelerin güvenlik algıları ve dış politikaları hakkında bildiri sunmuşlardır.

Konferansın ikinci bölümünde ise, Harvard Ukrayna Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olan Dr. Hüseyin Oylupınar, NATO Kamu Diplomasisi Dairesi yetkilisi Despina Afentouli ve Moskova’daki MGIMO Üniversitesi Kafkasya Çalışmaları ve Bölgesel Güvenlik Merkezi’nden Dr. Nikolai Silaev, Ukrayna Krizinin Güney Kafkasya üzerindeki etkileri hakkındaki görüşlerini dinleyicilerle paylaşmışlardır. Oturumun başkanlığını Prof.Dr. Mithat Çelikpala yapmıştır.  

Güney Kafkasya’da Güvenlik ve İstikrar Kaygıları başlıklı konferans, güncel küresel jeopolitik bağlamda, özellikle Ukrayna’daki krizin ortaya çıkardığı yeni dinamiklerle ilişkili olarak, Güney Kafkasya’daki ülkelerin dış politikalarının akademik kapsamda değerlendirildiği ve ilgi uyandıran bir etkinlik olmuştur.   


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten