AMERİKA ERMENİ ULUSAL KOMİTESİ’NİN (ANCA) DİSNEY PLUS'IN ATATÜRK DİZİSİ PROJESİNE YÖNELİK ÇİRKİN KARALAMA KAMPANYASI
Yorum No : 2023 / 26
12.07.2023
3 dk okuma

Son dönemlerde Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA) Disney Plus tarafından yapılması planlanan bir Mustafa Kemal Atatürk dizisinin iptali için nefret söylemi kullanarak bir kampanya başlatması, toplumlar arasındaki uyuma ve karşılıklı saygıya ciddi biçimde zarar verecek bir gelişmedir.[1] Bu tür nefret söylemi içeren eylemlerin ulusların huzurlu bir şekilde bir arada yaşamasını engellemenin yanısıra, tarihsel gerçekleri çarpıtarak düşmanca bir atmosfer yaratması kaçınılmazdır.

Mustafa Kemal Atatürk, sömürgecilik ve emperyalizme karşı açılan savaşların ilk önderi; uluslar arasında anlayışın ve sürekli barışın öncüsü ve insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeyen bir işbirliği çağının doğacağına inanan dünya çapında kabul görmüş seçkin bir devlet insanıdır. UNESCO, 1981 yılını Atatürk’ün Doğumunun Yüzüncü Yılı olarak ilan ederken, kararının gerekçesini şöyle açıklamıştır:

“Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, UNESCO’nun yetki alanlarında yenilikler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önderlerden biri, insan haklarına saygılı, insanları ortak anlayışa ve devletleri dünya barışına teşvik eden, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, ırk ayırımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.”[2]

Disney Plus’un, sömürgeciliğe ve yayılmacılığa karşı yapılan mücadelenin ilk önderlerinden biri olan ve uluslararası alanda büyük saygı gören tarihi öneme sahip bir şahsiyet hakkında bir dizi hazırlama projesi dünya barışına katkı sağlayacak, erdemli ve saygı duyulması gereken bir girişimdir.

ANCA'nın böyle bir proje için Disney Plus'a karşı yürüttüğü kampanya ve bu kampanyada sürekli olarak düşmanca ve tahrik edici bir dil kullanması, tarihi çarpıtması ve Atatürk hakkında haksız ve mesnetsiz ithamlarda bulunması utanç vericidir. Bu tür bir nefret dili kullanmak ve özellikle de "soykırımcı" ve "ırkçı" gibi yanıltıcı suçlamalarla Atatürk'ü hedef almak, sadece Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkileri zedelemekle kalmayıp aynı zamanda diaspora Ermenilerini de yaşadıkları toplumlar içinde olumsuz biçimde etkileyebilecek bir nitelik taşımaktadır.

Türkiye karşıtlığı ve Türklere karşı nefret söylemi ürettiği tescilli ANCA’nın ve aynı doğrultuda benzer örgütlerin tarihi çarpıtarak ve nefret söylemi kullanarak toplumlar arası uyumu aşındırmasına karşı durmak, herkesin sorumluluğudur. Disney Plus'ın ANCA’nın yakışıksız tehditlerine boyun eğmemesi ve bu projeyi devam ettirmesi, nefret söylemi eylemlerine verilecek en etkili yanıt olacaktır. Bu vesileyle AVİM olarak sivil toplum kuruluşlarını ve kanaat önderlerini ANCA’nın tehditlerine karşı çıkmaya ve bu dizinin hayata geçirilmesi konusunda Disney Plus’a olan desteklerini açıklamaya davet ediyoruz. Haksızlığa gür sesle karşı çıkmak, haksızlık yapmayı fütürsuzca adet haline getirenlere verilecek en iyi cevaptır.

 

[1] ANCA [@ANCA_DC], “Calling on @DisneyPlus to Cancel Its Series Glorifying Mustafa Kemal Ataturk - a Turkish Dictator and Genocide Killer with the Blood of Millions of #Greek #Armenian #Assyrian #Chaldean #Syriac #Aramean #Maronite and Other #Christian Martyrs on His Hands. IMDB:… https://T.Co/6KxPbd4iMu”, Tweet, Twitter, 29 Haziran 2023, https://twitter.com/ANCA_DC/status/1674459393952186368.

[2] UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, “UNESCO’NUN DOĞUMUNUN 100. YILINI ‘ATATÜRK YILI’ İLAN ETMESİNİ VE GEREKÇESİNİ PAYLAŞARAK… Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Aziz Atatürk’ü Saygıyla Anıyoruz”, International Organization, UNESCO, 10 Kasım 2016, https://www.unesco.org.tr/Home/AnnouncementDetail/162.

 


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten