TASC: TÜRK AMERİKAN GİRİŞİMLERİ SASSOUNIAN'IN TAHLİYESİNİ DURDURDU
Paylaş :
PDF İndir :

28.05.2020


Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi - TASC (27 Mayıs 2020)

 

Ortak Basın Açıklaması - TASC, ATASC ve Terörizm Mağdurları Türk Başkonsolos Kemal Arıkan’ı öldüren “Ermeni Soykırımı için Adalet Komandoları” militanı Hampig “Harry” Sassounian’in şartlı tahliyesini reddeden California/ABD Eyaleti Valisi Newsom’a teşekkür ediyor.

 

25 Mayıs 2020 tarihinde California Valisi Gavin Newsom San Quentin’de mahkum olan ve 1982 yılında Türk Başkonsolos Kemal Arıkan’ı öldüren Hampig “Harry” Sassounian’in şartlı tahliyesini reddetti. Vali Newsom'un kararı aşağıdaki ek dosyada belirtilmiştir.

Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) ve Güney Kaliforniya Türk Amerikan Derneği (ATASC), Sassounian’in müebbet hapis cezasının uygulanması için valiye www.StopTerroristParole.org‘dan binlerce mektup gönderen ulusal ve uluslararası koalisyona liderlik etti.

Ayrıca, İftiralara Karşı Türk-Amerikan İttifakı (TADA), Türk Amerikan Dernekler Assamblesi (ATAA) ve Türk Amerikan Dernekler Federasyonu (FTAA) bu çalışmaya destek verdiler.

Sassounian ve suç ortağı Koko Saliba, trafikte bekleyen Türk Başkonsolos Kemal Arıkan’11'den fazla mermi yağdırarak katletmişti.

Bu dehşet veren cinayet bir siyasal suikast olmakla birlikte aynı zamanda bir nefret suçu ve bir devlet memurunun katledilmesidir. Bugün itibariyle Sassounian, Senatör Robert Kennedy’i Los Angeles’de öldüren Sirhan Sirhan ile birlikte, California’da hüküm giyen iki suikastçıdan biridir.

Sassounian tahliye duruşmasında Saliba’yla birlikte suikastı kutladıklarını ifade etmiştir. Suikasttan hemen sonra, “Ermeni Soykırımı için Adalet Komandoları” (JCAG) suikastı üstlenmiştir. Buna rağmen Sassounian, inandırıcı olmayan bir şekilde, kendisinin JCAG’le bağlantılı olmadığını ifade etmiş, suça ortak olanların kimliğini gizlemiştir. Ermeni Devleti ise tahliyesi halinde Sassounian’a orduda çalışabileceğine dair söz vermiştir.

Ermeni terörü, 4’ü Amerika’da olmak üzere, toplam 40 Türk diplomatının canına mal olmuştur.

Bazı şehit diplomatlarımızın eşleri ve aileleri Vali Newsom’a mektuplarını gönderirken, bazı aileler mektup göndermeye çekinmişlerdir. Buna karşılık California’da bulunan I-CAN (Suç Mağdurlarına Yardım Ağı) tüm terör mağduru ailelerini temsilen Vali Newsom’a bir mektup göndermiştir.

Los Angeles İlce Başsavcısı Jackie Lacey ve Emniyet Müdürü Michel Moore da Vali Newsom’a ayrıca mektup göndererek, Sassounian’in tahliyesine kuvvetle karşı olduklarını ifade etmişlerdir.

Güney Kaliforniya’da Anaheim Toplantı Merkezi, Disneyland ve iki Türk diplomatın öldürülmesi dahil olmak üzere 1970 ve 1980’li yıllarda bir düzineden fazla Ermeni terör olayları yaşanmıştı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu terör mağdurlarının korunması, teröristlere uygun cezaların verilmesi ve onların rehabilitasyonunun önemine değinen bir mektubu Vali Newsom’a göndermiştir.

Bunun dışında Amerikan Federal Hükûmeti konuya hassasiyetini belirtmiş, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Adalet Bakanı William Barr bir ortak mektup yazarak, tüm suikastçılara müebbet hapis cezasının uygulanması gerektiğini belirterek Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki politikasını vurgulamıştır. Amerika Birleşik Devletleri diğer ülkelerde bulunan siyasi suikastçıların, örneğin Fransa’da Amerikan diplomatlarını öldürenlerin, asla tahliye edilmemesi için çalışmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Serdar Kılıç da Vali Newsom’a tahliyeye itiraz eden mektuplarını iletmişlerdir. Azerbaycan hükûmeti de ABD ve Türkiye’ye katılarak, daha önce tahliyesi halinde Azerbaycan liderlerine karşı harekete geçeceğini belirten Sassounian’in tahliyesine itiraz etmiştir.

 

Sassounian, Harry May, Tahliyeyi Durdurma Kararı:

https://docs.google.com/document/d/1ksM8dVuUEj281hKAbxRNTeX5HT5ni0G0MGV0wXTeYaI/edit

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten