MİLLİ BOKSÖR GARBİS ZAKARYAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Paylaş :
PDF İndir :

30.01.2020


26 Ocak 2020 Pazar günü vefat eden Türkiye’nin ilk profesyonel boksörü Garbis “Demir Yumruk” Zakaryan, Çarşamba günü Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreni ardından Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi. Zakaryan’ın vasiyeti üzerine tabutu Türk bayrağına sarıldı. Cenaze törenine aile mensupları ve sevenlerinin yanı sıra; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Ermenileri Patriği II. Sahak Maşalyan, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç de katıldı.  

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Zakaryan’ın cenaze töreninin ardından şu açıklamayı yaptı: “Çok önemli bir abimizi ve değerimizi ebediyete yolcu ediyoruz. Garbis Zakaryan, hem örnek kişiliği hem de sporcu özellikleriyle her açıdan toplumumuza ve sporcularımıza örnek bir şahsiyetti. Onu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Yıllarca onun başarılarıyla, ay-yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmasıyla gurur ve onur duyduk. Örnek kişiliğini, vefasını, çalışkanlığını ve ahlakını gençlerimize daha güçlü bir şekilde hâkim kılarak onu yaşatacağız. [...] Değerli ailesinin, Ermeni cemaatinin, spor camiasının ve milletimizin başı sağ olsun.”

Patrik II. Sahak, Zakaryan ile ilgili olarak “Kendisi bir Türkiye sentezi. Hepimizin birliğini beraberliğini sağlamak için bu kişiler bizlere ilham verecekler” dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız: "Kıymetli bir büyüğümüzü ebediyete uğurluyoruz. Bu cenaze merasimi, birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu tüm dünyaya gösteriyor. Ermeni cemaatimize ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum. […] Sokakta karşılaştığımızda ağabey diyebileceğimiz çok centilmen bir insandı. Toprağı bol olsun. Aileye sabırlar diliyorum" dedi.

Garbis Zakaryan 1930’da Bitlis’te doğdu. 14 yaşında boksa merak salan Zakaryan, ringe ilk defa 16 yaşında amatör olarak çıktı. Forma girebilmek için sabahları 4-5 kilometre koştu. İlk başta 48 kiloda dövüştükten sonra 67 kiloda dövüşmeye başladı. 1947 yılında Türk boks milli takımının tarihteki ilk milli maçında milli oldu. Milli takımımızın İspanya’ya 5-3 yenildiği maçta rakibini yendi. Böylece Türkiye’ye ilk galibiyeti getiren 3 milli boksörden biri oldu. Galatasaray takımında iken 1948, 1949 ve 1950 yıllarında İstanbul ve Türkiye amatör şampiyonu oldu. 1950 yılında Türkiye’nin ilk profesyonel boksörü oldu. Amatör olarak 200, profesyonel olarak 51 kez ringe çıkan Zakaryan, profesyonel müsabakaların 36’sını kazanırken 7’sinde berabere kaldı. 1964 yılında Lübnanlı rakibi Maroun Jeres’i yenerek Ortadoğu Şampiyonluğu unvanını aldı ve böylece Türkiye’ye şampiyonluk getirdi. Zakaryan bu şampiyonluğu dışında ayrıca dünyaca ünlü Fransız boksör Titi Clavel’i de mağlup etti. Zakaryan, 22 yıllık boksörlük kariyerini 1966’da sonlandırdıktan sonra antrenörlüğe başladı. Antrenörlüğü boyunca Avrupa Şampiyonu milli boksörümüz Cemal Kamacı ve diğer pek çok sporcuyu yetiştirdi.

Milli sporcumuz Garbis Zakaryan’ın toprağı bol olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.