AVRASYA DÜNYASI / EURASIAN WORLD DERGİSİNİN 11. SAYISI YAYIMLANDI
Paylaş :
PDF İndir :

14.10.2022


Elinizdeki dergimiz ne yazık ki hemen her gün şiddeti artan bir şeklide devam etmekte olan Rusya-Ukrayna savaşı sürecindeki ikinci sayımız olma niteliğini taşımaktadır. Savaş sekizinci ayını doldururken Avrasya coğrafyasında cereyan etmekte olmasının yarattığı şok ve inanılmazlığı da sürdürmeye devam etmektedir. Coğrafyamızın bu kesiminin kan gölüne dönmüş olması, insani konularda dramlar yaşanması ve başta gıda ve enerji ikmali konuları olmak üzere etkilerinin sık sık küresel boyutlar kazanması gibi arzu edilmeyen sonuçlarına ilaveten, Rusya-Ukrayna savaşı bir başka yönüyle de insanlığın geleceği açısından tehlike arz eder bir duruma gelebilmektedir. Bu da nükleer bir savaş olasılığının giderek pamuk ipliğine bağlı bir görünüm kazanmaya başlamasıdır. Bu gelişme sadece Avrupa halkları için değil, dünya için de bir felaket anlamına gelmektedir.

Bir yandan ilkbahar sayımızda ifade ettiğimiz üzere Avrupa’da silahların çok gecikmeden susması ve savaşın barışçı bir sonuca ulaşması temennimizin gerçekleşmemesinin üzüntüsünü yaşıyor, diğer yandan özellikle nükleer savaş tehdidi bağlamında uluslararası akıl ve basiretin nihayet galip gelmesi ümidimizi tekrarlamak istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerimiz bizi 11. sayımızı ağırlıklı olarak Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmelere ve yansımalarına ayırtmaya yöneltti. Bu bağlamda dergimizin ilk beş makalesini ilginize sunuyoruz.

Bir daha buluşuncaya kadar Avrupa’ya/Dünya’ya barış ve huzurun gelmesi temennisi ile sizlere iyi okumalar diliyoruz.

İndirmek için buraya tıklayınız.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten