Avrasya Dünyası / Eurasian World - Sayı / Issue: 2

Avrasya Dünyası / Eurasian World

Sayı : 2
Yıl : 2018
Fiyat : 15.00 TL

Editörün Notu

Değerli Okurlar,

Geçen yıl Ekim ayında yayın hayatına başlamış olan “Avrasya Dünyası” dergimizin ikinci sayısı ile huzurlarınızdayız. Yılda iki defa yayınlamayı öngördüğümüz dergimizin elinizdeki sayısı 2018 yılının ilk sayısı olmaktadır. Dergimiz bu sayısında da Türk ve yabancı akademisyen ve uzmanların Avrasya bölgesindeki güncel gelişmelere ilişkin analiz ve değerlendirmelerini içermektedir. Geçen sayımızda Yeni İpek Yolu Projesi başlığı altında topladığımız makalelerle yaptığımız gibi, bu sayımızda da Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi başlığı altında yer verdiğimiz yazılarla her sayımızda bir özel konu üzerinde odaklanmak ilkemizi sürdürmekteyiz. Bu yaklaşımımızla “Avrasya Dünyası” dergisi olarak, bir anlamda geçtiğimiz dönemde Avrasya coğrafyasında yer alan önemli gelişmelerin hiç olmazsa bir tanesini vurgulamayı ve üzerinde yoğunlaşmayı hedeflemekteyiz. Bu çalışmamıza mümkünse her sayımızda yer vermeye çalışacağız. Dergimizin sizlerin istek ve ihtiyaçlarını karşılayabildiği ölçüde başarılı olacağı inancıyla görüş ve telkinlerinize her zaman açığız. Bu vesile ile dergimizin ilk sayısına gösterilen ilgi için teşekkürlerimi sunuyorum.

Yiğit Alpogan

Editör

Yazarlar

Prof. Dr. Hikmet Özdemir (Siyaset Bilimi Profesörü, Cumhurbaşkanlığı Eski Başdanışmanı)

Leonid Savin (Geopolitical Analyst - Chief Editor of Journal of Eurasian Affairs, Moscow, Russia) 

Sabir Askeroğlu (Dış Politika Uzmanı, İran Araştırmaları Merkezi (İRAM), Ankara)

Sergii Glebov (Deputy Dean, Faculty of International Relations, Political Science and Sociology, Odesa Mechnikov National University, Ukraine)

Aslan Yavuz Şir (Senior Analyst, Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), Ankara)

Koray Targay (E. Büyükelçi)

Prof. Dr. Toğrul İsmayıl (Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü)

Salih Işık Bora (Master Student at Sciences Po Paris and the London School of Economic)

Tutku Dilaver (AVİM’de Misafir Araştırmacı, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kafkasya Çalışmaları Yüksek Lisans Öğrencisi)

Ali Erdinç (E. Tümgeneral)

Dr. Hatice Çelik (Araştırma Görevlisi, Kırıkkale Üniversitesi)

Dr. Paulo Botta (Coordinator of the Eurasian Department of Institute of International Relations, La Plata National University, Buenos Aires, Argentina)

Prof. Dr. Norman Stone (Emeritus Professor, Oxford & Bilkent University)