ÖZBEKİSTAN, KIRGIZİSTAN’A 400 ÖZEL HASTANE KONTEYNERİ VE 3 BİN TON BUĞDAY GÖNDERECEK
Paylaş :
PDF İndir :

16.11.2020


Golden Bridge News (16 Kasım 2020)

Bişkek

 

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı basın servisine atifta bulunan GBNews’e göre, Özbekistan, Kırgızistan’a başka bir insani yardım da sağlayacak.

Kırgızistan Geçici Cumhurbaşkanı, Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Sadır Caparov ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in görüşmesi yanı sıra Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev’in Özbekistan’a yaptığı son çalışma ziyareti sırasında Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Başbakan Yardımcısı – Yatırımlar ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı – Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov, 15 Kasım 2020’de Özbekistan hükümeti, Koronavirüs COVID-19’un yayılmasına karşı mücadelede Kırgız Cumhuriyeti’nin çabalarına destek olmak amacıyla Kırgızistan’a özel bir uçakla insani yardım daha gönderdi.

İnsani yardım kargolarının COVID-19 virüsünü önlemek için 100 bin tek kullanımlık eldiven, 10 bin tek kullanımlık koruyucu tulum, 2 bin gözlük, 100 bin tek kullanımlık maske, 1 bin kutu heparin, 10 bin adet virüs tespiti için test, 4 bin adet sodyum klor, 20 bin adet sistem, 10 bin adet set içerdiği kaydedildi.

Önümüzdeki günlerde bir sonraki insani yardımın da demiryolu ile gönderilmesi planlanıyor – 400 özel hastane konteyneri ve 3000 ton buğday.

Açıklamada, “Kırgız tarafı, verilen desteği çok takdir ediyor ve kardeş Özbekistan halkına koronavirüs enfeksiyonunun ülkede yayılmasını önlemeye yönelik tedbirler çerçevesinde bir sonraki destek için içten şükranlarını ifade ediyor.

http://www.goldenbridgenews.com/ozbekistan-kirgizistana-400-ozel-hastane-konteyneri-ve-3-bin-ton-bugday-gonderecek/

 
Henüz Yorum Yapılmamış.