COP29 İKLİM ZİRVESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK AZERBAYCAN PETROL VE GAZ YATIRIMLARINI ARTIRACAĞINI DUYURDU
Paylaş :
PDF İndir :

30.04.2024


T.C. Ticaret Bakanlığı (29 Nisan 2024)

 

COP29’a ev sahipliği yapacak Azerbaycan'ın Cumhurbaşkanı Aliyev yaptığı açıklamada, petrol ve gaz üreticisi ülkelerin sektöre yatırım yapma hakkını savunacağını belirterek, iklim hedeflerine rağmen fosil yakıt talebinin arttığını vurguladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Berlin'de düzenlenen iklim konferansında fosil yakıtlar açısından zengin bir ülkenin lideri olarak elbette bu ülkelerin yatırımlara devam etme ve üretime devam etme hakkını savunacaklarını çünkü dünyanın buna ihtiyacı olduğunu eklerken aynı zamanda fosil yakıt kullanan ülkelerin iklim değişikliğiyle ilgili konularda dayanışma gösterenler arasında yer alması gerektiğini ifade etti.

Aliyev, Azerbaycan'ın mevcut jeopolitik durumunu dikkate alarak Avrupa'ya doğalgaz ihracatını 2027 yılına kadar 20 milyar metreküpe çıkaracağını söyledi. Aliyev, "Bu, Azerbaycan'ın sorumluluğunun bir işaretidir. Biz büyük ölçüde gaz üretimimizi artırmaya yatırım yapıyoruz çünkü Avrupa'nın yeni kaynaklardan daha fazla gaza ihtiyacı var." şeklinde konuştu.

https://ticaret.gov.tr/blog/sektor-haberleri/cop29-iklim-zirvesine-ev-sahipligi-yapacak-azerbaycan-petrol-ve-gaz-yatirimlarini-artiracagini-duyurdu
Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten