ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN ERZURUM’DA DÜZENLENEN II. ULUSLARARASI TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ VE BÜYÜK GÜÇLER SEMPOZYUMU’NUN İKİNCİ GÜNÜ
Yorum No : 2015 / 61
06.05.2015
1 dk okuma

Atatürk Üniversitesi tarafından Erzurum’da düzenlenen II. Uluslararası Türk-Ermeni İlişkileri ve Büyük Güçler Sempozyumu dün başlamıştır. Sempozyumun ilk günü, açılış konuşmaları ve bazıları eşzamanlı olarak gerçekleşen toplam sekiz panelle tamamlanmıştır. Sempozyumun ikinci gününde, toplamda on iki panel gerçekleştirilecektir.

 

Sempozyumun ikinci gününde özetle Ermeni sorunun kökeni, tarihi ve üçüncü ülkelerin rolü, Ermeni tehciri, Ermeni terörü, Ermeni diasporası ve faaliyetleri, Türkiye-Ermenistan ve Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri’nin geçmişi ve geleceği konuları ele alınacaktır.

 

Semposyum’da AVİM Onursal Başkanı Ömer Engin Lütem, Rusya’daki Ermeni diasporası, 1973’teki Santa Barbara suikasiti, Asala tarafından gerçekleştirilen Esenboğa baskını, uluslararası hukuk konularının ele alınacağı bir panelde moderatörlük yapacaktır.

 

Yüzün üzerinde yerli yabanci bilim insaninin katilimi ile gerçekleştirilen sempozyum yarın, beş panel ve değerlendirme toplantısıyla sona erecektir.


© 2009-2024 Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Tüm Hakları Saklıdır

 Henüz Yorum Yapılmamış.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten