“YÜZÜNCÜ YILINDA MOSKOVA ANTLAŞMASI VE TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ” BAŞLIKLI KONFERANS ÇEVRİMİÇİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Paylaş :
PDF İndir :

19.03.2021


Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) 18 Mart 2021 tarihinde "Yüzüncü Yılında Moskova Antlaşması ve Türkiye-Rusya İlişkileri" başlıklı bir webinar düzenlemiştir. Webinara konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi ve DARD Başkanı Prof. Dr. Barış Özdal, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yıldız Deveci Bozkuş ve Avrasya İncelemeleri Merkezi Kıdemli Analisti Dr. Turgut Kerem Tuncel katılmıştır. Konuşmacılar, 16 Mart 1921'de imzalanan ve Türkiye Cumhuriyeti ile Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti arasında "Dostluk ve Kardeşlik" ilişkilerinin kurulmasıyla sonuçlanan Moskova Antlaşmasının her iki ülke açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulamışlardır.

Prof. Dr. Barış Özdal, Moskova Antlaşmasının Türk Diplomasi tarihindeki yeri önemini vurguladığı sunumunda, Moskova Antlaşmasının yapılma sürecini ve tarihte pek çok savaşta karşı karşıya gelen iki ülkeyi antlaşma yapmaya götüren nedenleri Moskova'ya giden Türk Heyetinin gözlemlerine de yer vererek anlatmıştır. 

Doç. Dr. Yıldız Deveci Bozkuş, Moskova Antlaşmasının Kafkasya ve Ermenistan üzerindeki sonuçları konu başlıklı sunumunda Moskova Antlaşması hakkında ayrıntılı bilgi vererek, Antlaşmasının Türkiye'nin Doğu sınırına  ve Güney Kafkasya'ya etkilerini değerlendirmiştir. 

Son olarak Dr. Turgut Kerem Tuncel günümüzde Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdiği sunumunda, rekabetçi işbirliği olarak adlandırılabilecek ikili ilişkilerin üzerinde kurulduğu yeni dinamiklerden bahsetmiştir. 

Webinar soru-cevap kısmının ardından sona ermiştir.

Webinar kaydına ulaşmak içinhttps://www.youtube.com/watch?v=vzq7nBTeVVk

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten