"UYGARLIKLAR ÇATIŞMASI, ERMENİLER VE DONDURULMUŞ ULUSLARARASI SORUNLAR" BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

11.05.2022


2022 yılı Ömer Engin Lütem Konferansları'nın beşincisi 17 Mayıs 2022 Salı günü, Emekli Büyükelçi Numan Hazar’ı konuşmacı olacağı “Uygarlıklar Çatışması, Ermeniler ve Dondurulmuş Uluslararası Sorunlar”  başlıklı konferansla devam edecektir.

Diplomasi mesleğinde uzun yılların deneyimine sahip olan ve şimdiye değin uluslararası konularda birçok kitap ve makale yayınlamış olan Emekli Büyükelçi Numan Hazar “Uygarlıklar Çatışması, Ermeniler ve Dondurulmuş Uluslararası Sorunlar (Filistin, Keşmir, Kıbrıs, Karabağ)” isimli kitabında, Ermeniler konusu ile dondurulmuş uluslararası sorunlar olarak nitelenen Filistin, Keşmir, Kıbrıs ve Karabağ konularını ele almaktadır.

Kitabın yazılmasından sonra, 2020 yılında Azerbaycan’ın zaferi ve Dağlık Karabağ Ateşkes Antlaşması sonrasında Karabağ dondurulmuş bir sorun olmaktan çıkmış ve çözümlenmiştir. Bu konferansta Emekli Büyükelçi Numan Hazar’ın kitabının tanıtımı gerçekleşecek, Karabağ meselesinin arka planıyla birlikte, Hazar, Amerikalı siyaset bilimci Samuel P. Huntington’un 1990’lı yılların başlarında ortaya attığı uygarlıklar çatışması tezi ışığında bu konulardaki değerlendirme ve görüşlerini açıklayacaktır.  Ermenilerin emperyalist güçler ve Hıristiyan dünyası tarafından kışkırtılmaya devam edildiğini belirten Hazar, dondurulmuş uluslararası sorunların çözümünün dünya barışına katkıda bulunacağını vurgulamaktadır. Hazar, Uygarlıklar Çatışması tezinin bir kurgudan öteye geçmediğini, ülkelerin dış politikalarında ulusal çıkarların gözetilmesi ilkesinin geçerli olduğunu savunmaktadır.

17 Mayıs 2022 Salı günü 14:00-15:30 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecek konferansımıza katılımınızdan memnuniyet duyacağız. 

Etkinliğe ön kayıt gerektiğini ve etkinliğe katılımın ilk 100 kişi ile sınırlı olduğunu lütfen unutmayınız.

Kayıt için tıklayınız

Toplantı dili Türkçedir.

 

Yer: Zoom (çevrimiçi)

Tarih: 17 Mayıs 2022, Salı

Saat: 14:00 – 15:30

Telefon: 0 312 438 50 23-24

E-postahonalp@avim.org.tr

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten