“TÜRKİYE’NİN ERMENİ MESELESİ” BAŞLIKLI KONFERANS ÇEVRİMİÇİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Paylaş :
PDF İndir :

01.02.2021


2021 yılı Ömer Engin Lütem Konferanslarının ilki, Doç. Dr. Mithat Kadri Vural’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Türkiye’nin Ermeni Meselesi” başlıklı konferans 28 Ocak 2021 Perşembe günü çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

Doç. Dr. Mithat Kadri Vural sunumunda, “Cumhuriyet Dönemi’nde Türk Kamuoyunda Ermeni Sorunu” başlıklı doktora tez çalışması için ilk olarak 1915 olaylarına ilişkin Türk ve Ermeni tezlerinin tarihsel arka planını araştırmaya başladığını ifade etmiştir. 1923 yılından 2005 yılına kadar olan süreçte 1915 olaylarına ilişkin basında ve gazetelerde yer alan tartışmalar hakkında genel bir perspektif sunduğu konuşmasında Vural, bu tartışmaların ulusal ve uluslararası alandaki yansımalarının neler olduğuna dikkat çekmiştir. Geçmişte yapılan bu tartışmaların Türkiye açısından ne ifade ettiğini tarihsel olaylara ve tarihte yer tutan isimlere atıfta bulunarak ortaya koymuştur.

Doç. Dr. Mithat Kadri Vural’ın Ömer Engin Lütem Konferansları gerçekleştirdiği sunumuna ilişkin video kaydını YouTube’dan izlemek için tıklayınız.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten