"TÜRKİYE’NİN ERMENİ MESELESİ" BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

21.01.2021


COVID-19 salgını nedeniyle 2021 yılında çevrim içi ortamda düzenlemeye devam ettiğimiz Ömer Engin Lütem Konferansları kapsamında yapılacak ilk etkinlik, 28 Ocak 2021 Perşembe günü 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. “Türkiye’nin Ermeni Meselesi” başlıklı toplantıda Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nden Doç. Dr. Mithat Kadri Vural konuşmacı olarak yer alacaktır.

Türkler için Lozan Antlaşması’nın imzalanmasıyla geçmişin kapandığı, yaraların sarıldığı düşüncesi kabul görmüştür. Bu bakımdan Cumhuriyet bir rejim olarak, geçmişe değil geleceğe bakan yepyeni bir projeyi temsil etmekteydi. Türklerin bu tavrına karşılık Ermeniler, 1915’te yaşananları “unutulan soykırım” olarak tanımlayacak ardından güçlü bir motivasyonla bu durumu bütün dünyaya kabul ettirmek için harekete geçeceklerdi. 1965 yılı bu bakımdan bir dönüm noktasını temsil edecek, dünyada Ermeniler için 24 Nisan, Türkiye’yi hedef alan etkinliklerin yapıldığı bir gün halini alacaktı. Öte yandan Türkiye 1965 gösterilerine hazırlıksız yakalanacak ve Ermeni grupların dünyanın dört bir yanında sahneye çıkması, Türkiye’den birtakım taleplerde bulunmaları kamuoyunda büyük bir şaşkınlıkla karşılanacaktı.

Doç. Dr. Mithat Kadri Vural sunumunda, geçmişten bugüne Ermeni meselesine ilişkin tartışmaların ulusal ve uluslararası düzeydeki yansımaları ve bunların Türkiye açısından ne ifade ettiğini önemli olaylara atıfta bulunarak ele alacaktır.

28 Ocak 2021 Perşembe günü 14:00-16:00 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecek konferansımıza katılımınızdan memnuniyet duyacağız. 

Etkinliğe katılım kayıt olan ilk 100 kişi ile sınırlıdır. Katılımcılara toplantı şifresi ayrıca ulaştırılacaktır.

 

Etkinliğe kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten