“STRABON’UN GEOGRAPHİKASINDA ARMENIA OLARAK ANILAN COĞRAFYA” BAŞLIKLI KONFERANS
Paylaş :
PDF İndir :

11.11.2021


2021 yılı Ömer Engin Lütem Konferansları'nın onuncusu, 18 Kasım 2021 Perşembe günü, Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tarih Bölümü, Doktora Öğrencisi Erdi Öztürk’ün konuşmacı olacağı “Strabon’un Geographikasında Armenia Olarak Anılan Coğrafya” başlıklı konferansla devam edecektir.

İlk Çağ’ın önemli coğrafyacılarından biri olarak kabul edilen Strabon, 17 ciltlik Geographika adlı eserinde yaşadığı zamanın bilinen Akdeniz dünyasını merkeze alıp çevresindeki coğrafi bölgeleri anlatmıştır. Geographika sadece bir coğrafya eseri olmakla kalmamış, dönemin tarihi, etnolojisi ve sosyolojisiyle ilgili önemli bilgiler vermiştir. Geographika, Heredot’un Tarih’i ve Ksenophon’un Anabasis’i ile birlikte Armenia coğrafyası hakkında görece net bilgiler veren en eski eserlerdendir.

Bu konferansımızda Erdi Öztürk, Strabon’un eseri üzerinden İlk Çağ Armenia coğrafyası hakkında bir inceleme yapacak, Strabon’un Armenia coğrafyasıyla ilgili verdiği bilgileri Heredot ve Ksenophon’un eserlerinde anlatılanlarla karşılaştıracaktır. Böylece, Ermeni tarihini konu alan çalışmalarda sıkça karşılaşılan coğrafya-bölge-ülke-vatan-memleket-devlet-kral- krallık gibi kavramların kullanımı sırasında yaşanan kavram kargaşalarının nedenlerini ortaya koyacaktır.

18 Kasım 2021 Perşembe günü 14:00-15:30 saatleri arasında Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecek konferansımıza katılımınızdan memnuniyet duyacağız. 

Etkinliğe ön kayıt gerektiğini ve etkinliğe katılımın ilk 100 kişi ile sınırlı olduğunu lütfen unutmayınız.

Kayıt için tıklayınız

Toplantı dili Türkçedir.

 

Yer: Zoom (çevrimiçi)

Tarih: 18 Kasım 2021, Perşembe

Saat: 14:00 – 15:30

Telefon: 0 312 438 50 23-24

E-posta: honalp@avim.org.tr

 

Kaynaklar:

Analiz
Yorum
Blog
Rapor
Bülten